Petru ma plan. Zakłada nowe stowarzyszenie

– Podjąłem decyzję o powołaniu stowarzyszenia o nazwie Plan Petru – poinformował w poniedziałek były lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Inicjatywa ma działać we współpracy z Nowoczesną i innymi ugrupowaniami opozycyjnymi. Ma to być „kontroferta dla programu Morawieckiego”.

Iskrzy w Nowoczesnej. Szorstka przyjaźń Petru i Lubnauer

Ryszard Petru nie może pogodzić się z porażką w wyborach na szefa partii. Na konferencji prasowej nie dał dojść do słowa Kamili Gasiuk-Pihowicz....

zobacz więcej

Dopytywany przez dziennikarzy o to, czy zamierza wystąpić ze swojego dotychczasowego ugrupowania, oświadczył, że zostaje w Nowoczesnej i chce tworzyć wspólną ofertę programową w ramach opozycji.

– Musimy zatrzymać proces demontażu polskiej demokracji. Współpraca w ramach opozycji powinna obejmować również płaszczyznę programową. Dzień przejęcia rządów nie może być dniem rozpoczęcia dyskusji programowej, musimy być gotowi już dzisiaj – powiedział Ryszard Petru. Jak dodał, wspólny plan opozycji powinien czerpać z poszczególnych programów partii opozycyjnych.

Płaszczyzna programowa

– Taka płaszczyzna programowa byłaby zarówno wspólną kontrofertą dla polityki rządów PiS, premiera Morawieckiego, ale i też realną, namacalną formą współpracy środowisk opozycyjnych – ocenił.

– W celu prowadzenia tych prac i zaangażowania nie tylko partii politycznych, ale różnych środowisk społecznych, profesjonalnych, samorządowych podjąłem decyzję o powołaniu stowarzyszenia o nazwie Plan Petru. Nazwa ta ma symbolizować kontrofertę dla programu Morawieckiego, i ja się tego wyzwania podejmuję – zaznaczył.

Jak dodał, wystosował zaproszenie do poszczególnych partii politycznych, w wyniku czego PO do prac nad planem zaproponowała prof. Andrzeja Rzońcę. Petru zaznaczył, że jego intencją nie jest stworzenie nowego ruchu politycznego, lecz wsparcie partii opozycyjnych. – Będę wspierał też Nowoczesną, którą tworzyłem, i jej obecną przewodniczącą – mówił Petru.

–Jako opozycja musimy pokazać wspólny front. Wiemy, że być może nie będzie on możliwy wszędzie, ale apeluję, żeby do tego podejść optymistycznie, pozytywnie, a nie szukać dziur w całym. Zobaczycie nas po owocach – powiedział.

Poza władzami Nowoczesnej

25 listopada ubiegłego roku podczas konwencji partii Ryszard Petru stracił funkcję szefa Nowoczesnej. W wyborach pokonała go Katarzyna Lubnauer.

16 grudnia Rada Krajowa Nowoczesnej wybrała nowy, 15-osobowy zarząd partii, w którym znalazł się m.in. Petru. Były lider Nowoczesnej nie został jednak wybrany przez nową przewodniczącą na funkcję wiceszefa partii. Lubnauer stanowisko to powierzyła: Kamili Gasiuk-Pihowicz, Jerzemu Meysztowiczowi, Witoldowi Zembaczyńskiemu oraz szefowi regionu dolnośląskiego partii Tadeuszowi Grabarkowi.

źródło:
Zobacz więcej