RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła „ciocia Elza” ukrywająca rodzinę Sorosów podczas wojny

George Soros (fot. flickr.com/Heinrich-Böll-Stiftung)

Wczoraj wieku 110 lat zmarła Węgierka Elza Brandeisz, która podczas drugiej wojny światowej ratowała Żydów. Wśród ocalonych przez nią była matka George’a Sorosa.

George Soros nielegalnie finansuje proaborcyjną kampanię

Komisja ds. Publicznych Irlandii nakazała Amnesty International zwrot ok 160 tys. dolarów, które organizacja ta otrzymała od fundacji Georga Sorosa...

zobacz więcej

Za swoją bohaterską postawę wykazaną podczas holocaustu została przez państwo Izrael odznaczona tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Wśród uratowanych przez rodzinę Brandeiszów Żydów była Erzsebet Szűcs – matka amerykańskiego finansisty George’a Sorosa, która ukrywała się w ich domku letniskowym w Balatonalmadi.

Przez pewien czas przebywał w tym domu również kilkunastoletni Soros. Ich dobre relacje zachowały się po wojnie, a Brandeisz kilka razy odwiedziła rodzinę Sorosów w Ameryce. Elza Brandeisz była katoliczką, nauczycielką rytmiki. W gimnastyce artystycznej do dziś jest nauczany skomplikowany skok noszący jej nazwisko.

Urodzona w 1907 roku Elza Brandeisz była najstarszą obywatelką węgierskiego miasta Sopron. Zmarła w sobotę rano we własnym mieszkaniu.

źródło:
Zobacz więcej