Święto Trzech Króli. Orszaki przejdą ulicami setek polskich miast

W sobotę Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Barwne korowody przejdą ulicami prawie 650 polskich miast. Podczas tegorocznych orszaków Trzech Króli nie zabraknie akcentów patriotycznych.

Para prezydencka weźmie udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą w sobotę udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie (Śląskie). To największe na...

zobacz więcej

Z okazji święta w sobotę ulicami 644 miejscowości w kraju i 16 poza granicami Polski przejdą barwne pochody zwane Orszakami Trzech Króli. W tym roku będą nawiązywać do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Organizatorzy orszaku – Fundacja Orszak Trzech Króli – podkreślają, że hasło tegorocznego wydarzenia „Bóg jest dla wszystkich” przypomina, iż Bóg przyszedł na świat, by odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku czy światopoglądu.

Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Barwny Orszak Trzech Króli w Warszawie

Ulicami Warszawy przeszedł we wtorek Orszak Trzech Króli. Poprowadził go metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na czele wielotysięcznego...

zobacz więcej

Chiński smok i atak diabłów

Stołeczny Orszak rozpocznie się na Placu Zamkowym. Tam na uczestników będzie czekało wiele atrakcji – taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego.

Każdy z Królów inaczej będzie podróżował do Betlejem: Król Afrykański na wielbłądzie, Król Azjatycki na platformie ciągniętej przez kulisów, a Król Europejski – na tronie umieszczonym na rikszy, a jego Orszakowi będą towarzyszyły alpaki prowadzone na smyczy przez dzieci.

Na Placu Piłsudskiego będą zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki, w tym ptaki drapieżne).

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Sobotnie orszaki będą jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym.

Trzej Królowie

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu trzej mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło – symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Mędrców, lub magów ze Wschodu, w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się zresztą dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech.

źródło:
Zobacz więcej