RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Morderca Olewnika powiesił się w celi

Morderca Olewnika powiesił się w celi
Wobec Roberta Pazika sąd zdecydował, że będzie mógł on ubiegać się o przedterminowe zwolnienie dopiero po upływie 30 lat (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika Robert Pazik popełnił w nocy samobójstwo w celi aresztu w Płocku. To już trzecia osoba związana z zabójstwem syna przedsiębiorcy, która popełniła samobójstwo. O śmierci Pazika jako pierwsza poinformowała TVP Info.

Pazik, skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika, powiesił się na prześcieradle zawieszonym na kracie w celi płockiego aresztu. Skazanego znaleziono o godzinie 4.40 nad ranem, przebywał w pojedynczej celi. W pewnym momencie nie było go widać w kamerze monitoringu. Mężczyznę znalazł strażnik, lekarz potwierdził zgon więźnia.

Nic nie wskazuje na jakikolwiek udział osób trzecich – tak o samobójstwie Pazika powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Resort zapowiada powołanie specjalnego zespołu, który wyjaśni to samobójstwo.

Ćwiąkalski podkreślił, że skazany przebywał w monitorowanej celi. – Jednak zgodnie ze stanowiskiem rzecznika praw obywatelskich, nie jest monitorowany kącik sanitarny w tych więzieniach, także zawsze istnieje możliwość popełnienia samobójstwa – powiedział.

W grudniu Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok dożywocia dla Pazika za uprowadzenie, dręczenie i zamordowanie Krzysztofa Olewnika w 2001 roku.

Robert Pazik, tak jak rodzina Olewników, pochodził z Drobina. Miał 39 lat. Podczas procesu przed płockim Sądem Okręgowym nie przyznał się do zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Potwierdził natomiast swój udział w jego uprowadzeniu i w odebraniu okupu.

Oprócz nich w marcu 2008 roku sąd pierwszej instancji uznał winę 10 oskarżonych w tej sprawie – na dożywocie za zabójstwo Olewnika skazano 2 mężczyzn, 8 innych osób skazano za jego porwanie i przetrzymywanie na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat więzienia.

Krzysztof Olewnik, syn przedsiębiorcy branży mięsnej z Drobina w Mazowieckiem został porwany w październiku 2001 roku. Porywacze zażądali od rodziny okupu. W lipcu 2003 roku przekazano im 300 tysięcy euro, lecz uprowadzony nie został wypuszczony. W śledztwie okazało się, że porywacze zamordowali go ze szczególnym okrucieństwem miesiąc po otrzymaniu pieniędzy.

Szok i niedowierzanie – tak o kolejnym samobójstwie w sprawie Krzysztofa Olewnika mówi pełnomocnik jego rodziny, Bogdan Borkowski. Samo słowo „samobójstwo” Borkowski bierze w cudzysłów i dodaje, że sprawę należy raz jeszcze wnikliwie przebadać.

Borkowski przyznał, że „domniemana samobójcza” śmierć Roberta Pazika może utrudnić wyjaśnienie wszystkich okoliczności porwania i zabójstwa, „gdyby założyć, że on sam zdecydowałby się mówić”. Przypomniał, że Pazik podczas procesu odmawiał wyjaśnień.

Zaznaczył, iż istotnym elementem wyjaśnienia okoliczności śmierci Roberta Pazika byłoby ustalenie wszystkich szczegółów dotyczących jego osadzenia w więzieniu po wyroku, w tym np. czy korzystał on z widzeń.

– Musimy zastanowić się na tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z przypadkową samobójczą śmiercią, czy jednak – tak jak myśli Włodzimierz Olewnik – w tej sprawie komuś bardzo zależy na tym, żeby prawda nie została ujawniona – powiedział Borkowski.

Danuta Olewnik-Cieplińska jest zszokowana trzecią już z kolei śmiercią skazanego w sprawie zabójstwa jej brata. Jej zdaniem, po raz kolejny potwierdza się teza rodziny, że nie są to przypadkowe samobójstwa.

Siostra Krzysztofa Olewnika kategorycznie stwierdziła, że nie wierzy, iż powodem domniemanej samobójczej śmierci Roberta Pazika były wyrzuty sumienia.

– Jeżeli człowiek przetrzymuje mojego brata tyle czasu, tak go męczy, katuje, a na końcu morduje, to nie uważam, żeby ta osoba miała jakiekolwiek sumienie i wyrzuty sumienia. Nie wierzę w to. To była osoba wyzuta z jakichkolwiek uczuć – oświadczyła Olewnik-Cieplińska.

Podkreśliła, że śmierć Pazika oraz dwóch innych osób sprawcy porwania i drugiego sprawcy zabójstwa Krzysztofa Olewnika „to jeden ciąg wydarzeń” wraz ze wszystkimi innymi „niejasnościami i dziwnymi zbiegami okoliczności”.

Morderca Olewnika powiesił się w celi
Morderca Olewnika powiesił się w celi
Danuta Olewnik-Cieplińska

Pazik to trzecia w ciągu kilkunastu miesięcy ofiara wśród sprawców porwania Olewnika. W czerwcu 2007 r. w olsztyńskim areszcie powiesił się Wojciech Franiewski, któremu prokuratura miała postawić zarzut sprawstwa kierowniczego zbrodni.

Kilka dni po wyroku I instancji, 4 kwietnia 2008 r., w celi aresztu płockiego znaleziono powieszonego na prześcieradle w kąciku sanitarnym Kościuka. Śledztwo w tej sprawie trwa. Ze wstępnej opinii biegłego z sekcji zwłok Kościuka wynika, że bezpośrednią przyczyną śmierci było zawiśnięcie w pętli.

Od 2007 r. trwa śledztwo w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu organów ścigania po porwaniu. Według mediów, chodzi m.in. o forsowanie wersji o rzekomym samouprowadzeniu Olewnika; niezabezpieczenie śladów biologicznych; nierejestrowanie przez policję rozmów telefonicznych porywaczy z rodziną Olewników; brak monitorowania przekazania okupu bandytom i nieoznaczenie banknotów oraz zlekceważenie anonimu podrzuconego ojcu ofiary, a wskazującego sprawców.

Morderca Olewnika powiesił się w celi
Morderca Olewnika powiesił się w celi
Płocki zakład karny, w którym przebywał Pazik

Zdaniem Zbigniewa Ziobry z PiS, jeśli minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski jest człowiekiem honorowym, powinien podać się do dymisji, bo wziął publiczną odpowiedzialność za to, że nie dojdzie już więcej do samobójstwa żadnego skazanego w sprawie Krzysztofa Olewnika.

Poseł podkreślił, że niezbędne jest powołanie komisji sejmowej, która wyjaśniłaby okoliczności zabójstwa Olewnika.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski nie widzi powodu do swojej dymisji w związku z kolejnym samobójstwem osoby zamieszanej w zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Zdaniem ministra sprawiedliwości apel Ziobry to próba wywołania wyłącznie awantury politycznej. Ćwiąkalski jest przeciwny powołaniu komisji ds. śmierci Olewnika.

Morderca Olewnika powiesił się w celi
Morderca Olewnika powiesił się w celi
Zbigniew Ziobro (PiS)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej