RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier Morawiecki odbył telefoniczną rozmowę z premierem Bułgarii

Premier Bułgarii Bojko Borisow (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)
Premier Bułgarii Bojko Borisow (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Bułgarski premier Bojko Borisow podkreślił w piątek w rozmowie telefonicznej z premierem Mateuszem Morawieckim, że Polska jest bardzo ważnym krajem dla UE - poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu. Od początku br. Bułgaria objęła rotacyjne przewodnictwo UE.

Premier Morawiecki: Godne życie i bezpieczeństwo finansowe Polaków jest najważniejsze

– Nie ma dla mnie ważniejszego społecznie wyzwania niż przywracanie polskim rodzinom godnego życia i bezpieczeństwa finansowego – powiedział w...

zobacz więcej

Premierzy potwierdzili wzajemne zrozumienie i dobrą współpracę w różnych dziedzinach - głosi komunikat.

– Polska jest bardzo ważnym państwem dla Unii Europejskiej – stwierdził Borisow w kontekście stosunków między Warszawą a Brukselą i podkreślił, że „jedność jest jedynym pozytywnym rozwiązaniem dla UE”. – Nie przypadkiem takie właśnie jest motto bułgarskiej prezydencji: „Zjednoczenie tworzy siłę”. To jest lekcja, którą wyciągnęliśmy z własnej historii, i jako przewodnicząca Rady Unii Europejskiej Bułgaria będzie szukać zgody i będzie pracować na rzecz jedności Unii – zapowiedział Borisow.

Bułgarski premier zapoznał Mateusza Morawieckiego z priorytetami bułgarskiej prezydencji i zaprosił go na szczyt UE 17 maja, na którym będzie omawiany temat Bałkanów Zachodnich. – Debaty o przyszłości Europy są związane z debatami o integracji europejskiej tych państw, o ich stabilności, dobrobycie i przyłączeniu się do wartości unijnych – podkreślił Borisow.

Ważnym tematem rozmowy była współpraca w dziedzinie turystyki. W okresie od stycznia do listopada 2017 r. Bułgarię odwiedziło prawie 400 tys. polskich turystów, o 7,7 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednocześnie Polskę odwiedziło 60 tys. Bułgarów, czyli o ponad 35 proc. więcej niż rok wcześniej – wskazano w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej