Newsweek.pl przegrał w sądzie. Musi sprostować informację o „polskich obozach koncentracyjnych”

Redaktor naczelny „Newsweek Polska” Tomasz Lis (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Sąd nakazał portalowi Newsweek.pl opublikowanie sprostowania artykułu ze stycznia 2017 r., w którym – zdaniem założyciela Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego – znalazły się nieprawdziwe informacje o istnieniu polskich obozów koncentracyjnych. Według RDI to ważny i pierwszy tego typu wyrok w Polsce.

Onet.pl musi przeprosić za znieważenie pamięci konspiratorki

Zapłata 50 tys. zł kary i przeprosiny. W Sądzie Okręgowym w Krakowie zapadł wyrok w sprawie publikacji przez portal Onet.pl zdjęcia Polek...

zobacz więcej

„Sąd nakazał Newsweek.pl opublikowanie sprostowania o błędach historycznych zawartych w artykule Pauli Szewczyk o książce »Mała Zbrodnia«. W Polsce po 1945 r. nie istniały polskie obozy koncentracyjne, a jedynie komunistyczne obozy pracy utworzone przez Rosjan! To wyrok precedensowy, od tej chwili każdy Polak może żądać prostowania błędów historycznych o Polsce w prasie” – czytamy w przesłanym w piątek komunikacie.

Reduta Dobrego Imienia przypomniała, że w styczniu 2017 r. na łamach portalu Newsweek.pl ukazał się artykuł, w którego treści, zdaniem założyciela Reduty Dobrego Imienia Macieja Świrskiego, pojawiły się błędy historyczne. Świrski wskazał wówczas m.in., że nieprawdziwa jest informacja o znajdujących się w Polsce i utworzonych przez Polaków obozach koncentracyjnych. Newsweek.pl odmówił publikacji sprostowania, przez co sprawa trafiła do sądu.

Przełomowy wyrok


„Sąd podzielił naszą argumentację w całości, uznając, że w zasadzie każdy Polak ma prawo wnosić o sprostowanie informacji nieprawdziwych o polskich obozach koncentracyjnych po 1945 r. Dobrze, że udało nam się przekonać sąd, że jeśli każdy Polak nie będzie mógł prostować kłamstw o Polsce, to gazety w Polsce, a tym bardziej na świecie, będą mogły podawać każda nieprawdę i nikt nie będzie mógł oponować. Z punktu widzenia prawa prasowego była to z pewnością dla sądu sprawa bardzo trudna do rozstrzygnięcia” – oceniła prowadząca sprawę mec. Monika Brzozowska-Pasieka.

Według RDI to „niezwykle ważny i pierwszy tego typu wyrok” w Polsce. Jak podkreślono, może on oznaczać przełom w orzecznictwie „w zakresie tego, kto może występować ze sprostowaniem”. „W dotychczasowej praktyce tylko osoba wskazana w tekście prasowym miała taką możliwość. Skoro jednak tekst dotyka Polaków, to każdy Polak ma zdaniem sądu prawo do wniesienia sprostowania. Może się więc okazać, że efektywne działania prawne skutecznie umożliwią walkę z fałszem historycznym w gazetach w Polsce i na świecie” – oceniono w komunikacie.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej, oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

źródło:

Zobacz więcej