Fortuna za rybę. Wyjątkowa aukcja w Japonii

W ostatnich latach cena tuńczyków znacząco spada (fot. EPA/KIMIMASA MAYAMA)

Aż 36,5 mln jenów (ok. 1,1 mln zł) zapłacono na aukcji w Tokio za ważącego 405 kg tuńczyka. Wychodzi więc około 2,7 tys. zł za kilogram. Eksperci zwracają uwagę, że cena o połowę niższa niż w zeszłym roku.

To będzie wyjątkowe sushi. Tuńczyk kosztował 637 tys. dolarów

Aż 74,2 mln jenów, czyli równowartość 637 tys. dolarów – tyle w czwartek zapłacił właściciel sieci restauracji sushi na aukcji w Tokio za ważącego...

zobacz więcej

Aukcję przeprowadzono na targu rybnym Tsukiji w stolicy Japonii. Zlicytowano na niej wiele ryb, ale najwyższą cenę osiągnął tuńczyk złowiony przez 66-letniego rybaka Masahiro Takeuchiego w Omie w prefekturze Aomori.

Rekordową nabył ją Hiroshi Onodera, właściciel sieci restauracji Ginza Onodera, nazywany „królem tuńczyka”.

Ceny tuńczyka w Japonii spadają. Jeszcze pięć lat temu za kilogram tej ryby trzeba było zapłacić – w przeliczeniu – nawet 7,9 tys. dolarów. Rok temu cena była dwukrotnie wyższa niż osiągnięta podczas piątkowej aukcji.

Ekolodzy ostrzegają, że intensywne połowy tuńczyka na Pacyfiku mogą doprowadzić do wyginięcia tej ryby. Japoński rząd również zwrócił uwagę na problem i wprowadził limity połowów. Przepisy przewidują wysokie grzywny, a nawet kary więzienia dla sprawców nadużyć.

źródło:
Zobacz więcej