Zabił i zgwałcił; sąd obniżył mu wyrok

Marek H. miał spędzić w więzieniu 25 lat, jednak szczeciński sąd złagodził wyrok (arch. TVP)

Marek H. 13 lat temu brutalnie zgwałcił i zamordował 13-letnią dziewczynkę. W więzieniu miał spędzić 25 lat, jednak szczeciński sąd apelacyjny złagodził wyrok. Teraz wynosi on 15 lat.

13-letnia Sylwia z Bobolic zaginęła w kwietniu 1997 roku. Nie wróciła ze szkoły. Cztery miesiące później zmasakrowane ciało dziewczynki, przysypane liśćmi znalazł w lesie przypadkowy spacerowicz. Nie wykrywszy sprawcy, sprawę umorzono.

Śledztwo wznowiono w październiku 2008 roku. Marka H. zatrzymano dzięki anonimowemu informatorowi. Mężczyzna przyznał się do winy, po czym zeznania odwołał, twierdząc, że zostały one wymuszone.

Koszaliński sąd skazał mężczyznę na 25 lat więzienia. Podstawą wyroku były między innymi zeznania policjantów, którzy rozmawiali z ojcem oskarżonego.

Kilkanaście lat temu Marek H. przyszedł do domu w zakrwawionej odzieży, z zakrwawionymi rękoma, mył je w umywalce, mówił: co ja takiego zrobiłem, pójdę za to siedzieć – powiedział sędzia Tomasz Krzemianowski.

Obrońca Marka H. złożył apelację. W efekcie sąd orzeczoną wobec Marka H. karę pozbawienia wolności obniżył do 15 lat. Jako okoliczność łagodzącą uznano przyznanie się mężczyzny.

Wyrok może szokujący, ale innych dowodów nie było – powiedział obrońca oskarżonego Mariusz Szczepański.

Sąd utrzymał natomiast w mocy dodatkową sankcję – pozbawienie Marka H. praw publicznych na 10 lat.

źródło:
Zobacz więcej