RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poczwórne szczęście w gdańskim zoo. Na świat przyszły cztery lwiątka

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przyszły na świat trzy samce i jedna samica. Gdańskie stadko lwów angolskich powiększyło się w ten sposób do dziesięciu osobników.

Słonie uratowały tonącego malucha. Wydostały go z basenu [WIDEO]

Wzruszająca scena w zoo w południowokoreańskim Seulu. Bawiące się słoniątko wpadło do basenu i nie było w stanie się wygramolić. Natychmiast na...

zobacz więcej

Cztery małe lwy angolskie - trzy samce i jedna samica - to potomstwo lwów noszących imiona Arco i Tschibinda.

Lwiątka przyszły na świat pod koniec ubiegłego roku, a ich matka lwica Tschibinda bez problemu zaakceptowała młode, którymi się teraz samodzielnie opiekuje. Młode piją mleko matki, są oddzielone od stada, co gwarantuje bezpieczne dorastanie maluchów.

Gdańska lwia rodzina liczy obecnie 10 osobników, w tym pięć samców i pięć samic. Najmłodsze zwierzęta nie mają jeszcze imion, a pozostałe to samce Arco i Aion oraz samice - Berghi, Tschibinda, Tola i Freja.


Lwy angolskie zamieszkały w gdańskim zoo w 2014 r., a przyjechały z Portugalii oraz Francji. Dyrekcja ogrodu postanowiła odnowić lwie stado po 21 latach przerwy. Wcześniej w gdańskim zoo lwy można było oglądać po raz ostatni w 1993 r. Ogród zrezygnował z tych zwierząt, bo nie miał dla nich odpowiednich warunków.

Tylko je i śpi, a i tak jest gwiazdą. W opolskim zoo urodziła się uchatka kalifornijska

Najwcześniej za tydzień w dużym basenie opolskiego zoo będzie można zobaczyć samczyka uchatki kalifornijskiej, który kilka dni temu przyszedł na...

zobacz więcej

W 2014 roku w zoo zakończono budowę liczącej ok. 550 m kw. lwiarni i ponad 1,5-hektarowego wybiegu, na terenie którego - oprócz oczka wodnego, które pełni funkcję wodopoju - rozlokowano też potężne głazy i konary drzew. Zwierzęta oddzielają od zwiedzających szyby. Z myślą o gościach ogrodu jego gospodarze zbudowali też na obrzeżach wybiegu platformy widokowe.

Lew jest dla Gdańska symbolem szczególnym, bo jego postać pojawia się m.in. w herbie miasta i była - oraz nadal jest - wykorzystywana m.in. w miejscowej architekturze i malarstwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej