RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rozszczelnienie w elektrowni atomowej. Odłączono blok

Chmielnicką Elektrownię Atomową oddano do użytku w 1987 roku (fot. Wiki/RLuts)
Chmielnicką Elektrownię Atomową oddano do użytku w 1987 roku (fot. Wiki/RLuts)

Incydent w Chmielnickiej Elektrowni Atomowej znajdującej się w ukraińskim mieście Niecieszyn. Doszło do rozszczelnienia izolacji na jednym z obwodów systemu regulacji i ochrony. Władze zapewniają, że nie ma powodów do niepokoju – informuje TV Biełsat.

Pożar wokół elektrowni w Czarnobylu. Promieniowanie nie wzrosło

25 hektarów lasów płonie w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że...

zobacz więcej

Według ogłoszonego przez ukraińską agencję Energoatom oświadczenia wyłączono blok numer 2 elektrowni od sieci energetycznej. Przyczyną była konieczność usunięcia nieszczelności izolacji na jednym z obwodów systemu regulacji i ochrony.

Władze zapewniły, że incydent nie spowodował żadnych niebezpiecznych konsekwencji, a według międzynarodowej skali INES (The International Nuclear Event Scale) poziom zagrożenia został zakwalifikowany jako „zerowy”.

„Stan napromieniowania na obiekcie przemysłowym oraz w najbliższej okolicy nie uległ zmianie i nie przekracza wskaźników właściwych dla naturalnego tła” – zapewnił Energoatom.

Chmielnicka Elektrownia Atomowa znajduje się w mieście Niecieszyn leżącym w obwodzie chmielnickim, na zachodzie Ukrainy. Obiekt posiada dwa reaktory wodne ciśnieniowe o łącznej mocy 2000 kW. Pierwszy (obecnie remontowany) oddano do użytku w 1987 roku, a drugi – w 2005 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej