Polska pomoże uchodźcom również w Afryce

Polska wesprze m.in. ofiary konfliktów w Sudanie i Erytrei (fot. Orhan Cicek/Anadolu Agency/Getty Images)

W 2017 roku Polska wydała 202 mln zł na pomoc dla ofiar konfliktów, z czego jedna czwarta to dobrowolne wpłaty obywateli – informuje „Rzeczpospolita”. Większość przeznaczono dla uchodźców w Syrii, teraz rząd zamierza zaangażować się w pomoc dla uchodźców w Afryce.

Sto tysięcy euro na pomoc dla uchodźców w Libanie. Dar polskiego Kościoła

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przekaże w poniedziałek od Kościoła w Polsce 100 tys. euro na rzecz Caritas Liban, niosącemu pomoc...

zobacz więcej

Z danych przedstawionych przez dziennik wynika, że najwięcej, bo prawie 160 mln zł, rząd przeznaczył na pomoc dla ofiar konfliktu w Syrii.

Pieniądze popłynęły do uchodźców głównie za pośrednictwem instytucji międzynarodowych (125,2 mln zł). Rodzime organizacje rozdysponowały 31 mln zł z budżetu państwa, a w ramach własnych akcji (m.in. dobrowolnych wypłat Polaków) na pomoc dla uchodźców zebrały ponad 46 mln zł. Łącznie wsparliśmy potrzebujących kwotą przekraczającą 200 mln zł.

W tym roku pomoc ma być kierowana głównie do poszkodowanych przez wojnę domową w Syrii oraz konflikt w Iraku. Budżet (nieobejmujący składki na tzw. instrument turecki) wynosi około 27 mln. zł. – Będzie on zapewne sukcesywnie zwiększany o środki z rezerwy budżetowej – mówi „Rz” jeden z urzędników Ministerstwa Finansów.

Gazeta wskazuje, że rząd nie uruchomi korytarza humanitarnego. Zamierza za to zaangażować się w pomoc dla uchodźców w Afryce. – Rozważane jest uruchomienie pomocy dla uchodźców z Erytrei oraz Sudanu – informuje jeden ze współpracowników Beaty Kempy, która odpowiada w rządzie za koordynację pomocy humanitarnej i sprawy uchodźców.

źródło:
Zobacz więcej