Sagrada Familia zagrożona. Zwiększono ochronę

(fot. REUTERS/Albert Gea}

Wokół bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie, niedokończonego arcydzieła katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zainstalowano 10 wykrywaczy metalu, skanery, kamery przemysłowe i zwiększono liczbę funkcjonariuszy do 40.

„Zamach w Hiszpanii to była kwestia czasu”. Plac Kataloński był już celem ataku

– Wszystko zależy, czy da się wziąć żywcem, jeśli zostanie schwytany, on jest teraz zabarykadowany w tej tureckiej restauracji. Straż miejska...

zobacz więcej

Środki te podjęto po sierpniowych atakach w Katalonii, w których zginęło 16 osób. Przedstawiciele świątyni wyjaśnili jednak, że nowe środki bezpieczeństwa, działające od początku tego roku, „nie są bezpośrednią konsekwencją akcji terrorystycznych”, choć zamachy też brano pod uwagę.

Grupa dżihadystów 17 sierpnia zabiła w Barcelonie 15 osób i jedną w Cambrils nad Morzem Śródziemnym. Bojownicy przygotowali także – według jednego z zatrzymanych w związku z atakami – materiały wybuchowe do ataków na zabytki i kościoły, w tym na Sagrada Familia.

Środki bezpieczeństwa, wzorowane na stosowanych w Watykanie i na lotniskach, kosztowały 2,4 mln dolarów.

Wcześniej kontrolę zwiedzających, którzy wchodzili do świątyni, przeprowadzono ręcznie i wizualnie.

Sagrada Familia, uznawana za największe osiągnięcie Gaudiego, który kształtom wzorowanym na gotyckich katedrach nadał secesyjną formę, stała się jednym z symboli Barcelony i należy do najbardziej rozpoznawanych kościołów na świecie. Odwiedza ją w ciągu roku 4,5 mln turystów.

źródło:

Zobacz więcej