Orban o działaniach KE: Polskę spotyka niesprawiedliwość

– Obecna procedura KE wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe. Polskę spotyka niesprawiedliwość. Wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje nam stanąć przy jej boku – powiedział w specjalny „Gość Wiadomości” Viktor Orban, premier Węgier.

„Nasze narody mogą wspólnie, bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy”

zobacz więcej

Szef węgierskiego rządu zapytany o to, jak Budapeszt zachowa się w razie głosowania Rady Europejskiej w sprawie nałożenia sankcji na Polskę w ramach uruchamiania art. 7 unijnego traktatu zapewnił, że Węgry stoją za Polską.

– Obecna procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe – odpowiedział Orban. Jak dodał, Polskę spotyka ze strony Komisji Europejskiej niesprawiedliwość, a wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje Węgrom stanąć przy boku Polski.

Orban: Węgry nigdy nie poprą sankcji UE przeciwko Polsce

– Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce – powiedział Viktor Orban. Premier Węgier zapewnił, że...

zobacz więcej

– W ostatnich latach okazało się, że Europa Środkowa jest znacznym aktorem sceny europejskiej. Europejczycy z Europy Środkowej razem występują i potrafią osiągać cele. Największym, najważniejszym aktorem Grupy Wyszehradzkiej, Europy Środkowej jest oczywiście Polska – powiedział Orban.

Jak mówił szef węgierskiego rządu, Zachód musi przyzwyczai się do faktu, że kraje środkowoeuropejskie się wzmocniły, zarówno każde z osobna jak i razem, jako cała Grupa Wyszehradzka.

– Wzrosły nasze wpływy na politykę europejską i oczekujemy, że przynajmniej będziemy mieli taki wpływ, w jakim stopniu przyczyniamy się do rozwoju Europy – podkreślił gość programu.

Orban: chcemy węgierskich Węgier i europejskiej Europy

– Przyszłość Europy i Unii Europejskiej zależy od tego, czy dwie grupy państw - imigracyjne i nieimigracyjne - będą zdolne do wykształcenia nowego...

zobacz więcej

Odnosząc się do negocjacji nad wieloletnimi ramami finansowymi UE, szef węgierskiego rządu podkreślił, że kraje Europy Środkowej nie są „żebrakami”.

– Te pieniądze, które na cele rozwojowe przychodzą na Węgry i do Polski, w znacznej części wracają do Europy Zachodniej. Tak więc wszyscy dzisiaj korzystają na polityce spójności, jest to nie tylko nasz interes, jest to tak samo interes Francji i Niemiec, oni zarabiają także na nas – podkreślił Orban.

Jego zdaniem nie można w żaden sposób łączyć kwestii budżetu unijnego z kwestią praworządności. To, jak zaznaczył, dwa zupełnie różne postępowania. Premier Węgier przypomniał, że do przyjęcia budżetu wymagana jest jednogłośność.

Koniec programu relokacji uchodźców w Unii Europejskiej

Wygaśniecie unijnego programu obowiązkowego przyjmowania uchodźców oznacza, że osoby, które od środy będą przybywać do Grecji, lub do Włoch, nie...

zobacz więcej

Viktor Orban podkreślił, że w sporze z Komisją Europejską Polska i Węgry muszą pozostać przy swoich stanowiskach, jeśli chodzi o migrację.

– Jeśli nie będziemy bronić naszych interesów, to kraje zachodnioeuropejskie zmuszą nas do przyjęcia swojej polityki imigracyjnej – powiedział.

– Znaczna część krajów zachodnioeuropejskich zdecydowała, że staną się krajami imigracyjnymi. Pozbyły się swoich korzeni i chcą stworzyć multikulturowe społeczeństwa – dodał gość programu.

Jego zdaniem kraje zachodnioeuropejskie przyślą nam tych, których sami nie potrzebują. – Mało tego: będą sprowadzać nowe, coraz to nowsze transporty z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Musimy temu zapobiec – dodał szef węgierskiego rządu. Szef węgierskiego rządu ocenił, że Polska jest poważnym krajem, premier Mateusz Morawiecki ma autorytet, a za odnoszącą sukcesy polską gospodarką stoi zawsze osoba, więc sukcesy polskiej gospodarki są też sukcesami polskiego premiera.

– Na podstawach narodowych i chrześcijańskich można nie tylko się rozwijać, ale budować kraje osiągające sukcesy. Polska i Węgry osiągają sukcesy dlatego, że budują na korzeniach chrześcijańskich i narodowych – mówił i dodał, że jesteśmy krajami osiągającymi największe sukcesy w Europie.

Jak mówił, są kraje w Zachodniej Europie, które uważają, że ludność Zachodu przeszła na nowy etap rozwoju i że Europa powinna w tej chwili przejść lub też przeszła do epoki pochrześcijańskiej i ponarodowej.

– Z drugiej strony jesteśmy tutaj my, Węgrzy i sądzę, że Polacy też, że nie chcemy żyć w świecie pochrześcijańskim i ponarodowym. Nas Węgrów, Polaków i inne narody Europy Środkowej utrzymała kultura chrześcijańska i jeśli z niej zrezygnujemy, wspólnota węgierska zniknie. Dlatego trzymamy się kultury chrześcijańskiej i naszej tożsamości – powiedział Viktor Orban w „Gościu Wiadomości”.źródło:
Zobacz więcej