„Nasze narody mogą wspólnie, bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy”

– Ciesząc się, że swoją pierwszą wizytę mogę odbyć właśnie na Węgrzech, chciałbym podkreślić, że mamy wspólne, spójne spojrzenie na problemy Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem W Budapeszcie. Politycy rozmawiali m.in. o sprawach związanych z energetyką, bezpieczeństwem, migracją oraz przyszłością UE.

Morawiecki podkreślił, że pierwszy raz miał okazję spotkać Orbana na pogrzebie Imre Nagya w połowie czerwca 1989 r. w Budapeszcie. Wspomniał w tym kontekście przemówienie węgierskiego premiera dotyczące konieczności opuszczenia Węgier przez wojska radzieckie.

Jak dodał, od tamtego czasu Polska i Węgry odważnie stawiały swoje cele, przystąpiły wspólnie do NATO i UE. Morawiecki wręczył również Orbanowi książkę poświęconą Solidarności Walczącej.

Morawiecki zaznaczył, że Polska i Węgry mają wspólne spojrzenie na bieżące problemy. W tym kontekście podkreślił, że środowa rozmowa z Orbanem dotyczyła m.in. Grupy Wyszehradzkiej.

– Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy środkowej i UE, która daje UE solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, również stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę – powiedział.

Zaznaczył, że „my nie stawiamy spójności europejskiej pod znakiem zapytania, wierzymy w Europę i w jej wartości, chcemy ją razem budować”.


Premier z wizytą na Węgrzech. Spotkał się z Viktorem Orbanem

Odnosząc się do sprawy migracji, Morawicki zaznaczył, że „w pełni zgadzamy się z podejściem do migracji”. – Utrzymujemy nasze stanowisko od lat – suwerenne państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym, kogo przyjmują,, a kogo nie do swojego państwa.


Premier oświadczył, że zaprosił premiera Orbana na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. – Przez wiele lat walczyliśmy o wolność naszą i waszą, dlatego byłoby nam niezmiernie miło widzieć naszych węgierskich bratanków na obchodach rocznicy odzyskania niepodległości – dodał.

Orabn: polityka migracyjna UE „poniosła fiasko”

Premier Viktor Orban podczas konferencji zwrócił uwagę, że spotkały się kraje należące do Europy Środkowej, który to region dobrze funkcjonuje pod względem gospodarczym.

Kraje te odnoszą duże sukcesy i dodają dużo do siły Unii Europejskiej – więcej niż ktokolwiek by myślał, kiedy te kraje wstąpiły do UE – zaznaczył szef węgierskiego rządu. Dodał, że Polska i Węgry są motorem tej części Unii, „bez którego nie można byłoby mówić o szybkim rozwoju UE”.

Premier Węgier podkreślił jednocześnie, że w UE są rzeczy, które nie funkcjonują dobrze. – Na przykład, polityka migracyjna nie tylko nie funkcjonuje dobrze, ale wręcz poniosła fiasko – wskazał.

Jednoznaczne jest to, że mieszkańcy Unii Europejskiej nie chcą narzucania im migrantów; stanowisko węgierskie jest takie, że migrację trzeba powstrzymać i nie wolno dalej ściągać migrantów tutaj, tylko trzeba pomoc tam zanieść, gdzie to jest potrzebne – mówił Orban. Podziękował w tym kontekście Polsce za pomoc polskich służb granicznych w ochronie węgierskich granic.

Orban: Polska i Węgry mają swoje wyobrażenia o przyszłości UE

Orban mówił, że kraje Europy Środkowej w ostatnich latach osiągnęły wiele sukcesów gospodarczych. Ocenił, że region ten odgrywa ważną rolę w Unii Europejskiej. – W związku z tym chcemy podkreślać nasze zdanie, nasze opinie. Nasze kraje mają swoje wyobrażenia i wizje co do przyszłości UE – zaznaczył.

Zdaniem szefa węgierskiego rządu, UE nie powinna być „imperium”. „Jesteśmy przekonani, że jeśli ktoś chce mocnej Europy, a Polska i Węgry chcą, to tylko wtedy możemy to osiągnąć, gdy państwa członkowskie też będą mocna i silne. Tam gdzie państwa członkowskie są słabe, to i Europa jest słaba” – oświadczył.

Orban przekazał ponadto, że część rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim „była na poziomie filozoficznym”. „Chcielibyśmy, aby Europa pozostała europejska i dlatego odrzucamy migrację. Uważamy, że ważne jest umocnienie rodzin. Jesteśmy przekonani, że umacniając chrześcijańskie korzenie Europy, możemy umocnić całą Europę” – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej