RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Ustawa zasadnicza mogłaby powstać w 2021 roku”

Obecne konstytucja została uchwalona w 1997 roku (fot. PZG)

Nowa ustawa zasadnicza mogłaby powstać na stulecie Konstytucji marcowej, czyli w 2021 roku – ocenił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Prezydent: nową konstytucję będziemy tworzyli dla następnego pokolenia

– Konstytucja musi być zrozumiała dla ludzi, musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo. Konstytucja z 1997 roku jest dla mnie...

zobacz więcej

– Prezydent podkreśla, że ma to być konstytucja obywatelska, a nie napisana bez udziału narodu, tylko w gabinetach polityków. Dlatego koniecznie są szerokie konsultacje społeczne, które aktualnie prowadzimy, i potrwają one do wiosny – tłumaczy Mucha.

Minister dodaje, że po zakończeniu konsultacji społecznych „do stołu usiądą prawnicy, socjolodzy i inni eksperci, aby na podstawie konsultacji sformułować pytania referendalne, które będą częścią wniosku o zarządzanie referendum”. – One będą na tyle konkretnie sformułowane, że będą określać kierunki zmiany konstytucji – dodaje.

Jaki model

Urzędnik ma już listę przykładowych pytań, które mogą pojawić się w referendum. – „Czy jesteś za zmianą konstytucji, czy też jesteś za utrzymaniem obecnej konstytucji?” „Czy jesteś za takim czy innym systemem, jeśli chodzi o model władzy wykonawczej, gdyż chodzi o to, aby ta władza była efektywnie sprawowana” – wymienia.

Mucha dopytywany o wnioski po dotychczasowych spotkaniach konsultacyjnych stwierdza, że „są pewne rzeczy, które się powtarzają we wnioskach formułowanych przez różne środowiska. Takie jak głosy domagające się reformy wymiaru sprawiedliwości czy regulacji kwestii relacji prawo krajowe a prawo europejskie. Pojawiają się ponadto kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego”.

– Pojawiają się też proste pytania i postulaty, jak ten, czy przepis w konstytucji obroni nas przed likwidacją programu Rodzina 500 plus czy podniesieniem wieku emerytalnego. Ludzie chcą też, aby konstytucja lepiej gwarantowała ochronę naszych praw obywatelskich – wyjaśnia.

– Jeśli wszystkie przygotowania dobrze przeprowadzimy, to nowa ustawa zasadnicza mogłaby powstać, tak jak mówił Pan Prezydent, na stulecie Konstytucji marcowej, czyli w 2021 roku – przekonuje.

źródło:
Zobacz więcej