RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Orban bierze się za scjentologów. Siedziba zajęta przez urząd podatkowy

Siedziba Scjentologów w Los Angeles, USA (fot. REUTERS/Mario Anzuoni)
Siedziba Scjentologów w Los Angeles, USA (fot. REUTERS/Mario Anzuoni)

Siedziba węgierskich scjentologów w Budapeszcie została zajęta przez Narodowy Urząd Podatków i Ceł (NAV). Poinformowało tym portal Hirado.hu, powołując się na wpis do ksiąg wieczystych.

„W interesie Węgier leży obrona Polski”

– Bronienie Polski leży w interesie Węgier, gdyż bez silnej Polski nie ma silnej Europy Środkowej – oświadczył premier Węgier Viktor Orban. W ten...

zobacz więcej

Portal powiadomił, że zwrócił się do NAV-u z pytaniem, dlaczego zajęcie nieruchomości było konieczne i jaki ma ono związek ze śledztwem w sprawie tzw. Kościoła scjentologicznego. Urząd według portalu - odparł, że nie może informować o „szczegółach trwających postępowań”.

W październiku zeszłego roku Narodowe Biuro Śledcze przeprowadziło rewizję w siedzibie scjentologów w związku z podejrzeniem nadużyć dotyczących danych osobowych. Wcześniej Narodowy Urząd Ochrony Danych i Wolności Informacji (NAIH) otrzymał skargi od osób prywatnych, które były członkami sekty lub miały z nią kontakt.

NAIH powiadomił później, że organizacja została ukarana grzywną wysokości 40 mln forintów (ok. 550 tys. zł) za niezgodne z prawem wykorzystanie danych osobowych. Szef Urzędu Attila Peterfalvi powiedział, że scjentolodzy złamali m.in. zasady wykorzystania danych zgodnie z celem, zasadę uczciwego wykorzystania danych i wymóg ich bezpieczeństwa.

Dane wykorzystywano bez podstawy prawnej i nie dawano wyznawcom odpowiedniej informacji na ten temat, a także przekazywano dane do państw trzecich, gdzie nie było zapewnione ich bezpieczeństwo.

NAIH stwierdził, że organizacja znalazła się w sytuacji „informacyjnej dominacji”, co bardzo naruszało prawo ochrony danych osobowych osób trzecich oraz zasadę poszanowania życia prywatnego.

źródło:

Zobacz więcej