Litwa wprowadziła świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500 Plus

Rząd Litwy od stycznia wprowadził comiesięczne świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500 Plus w wysokości 30 euro. Od wtorku w lokalnych urzędach można składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia.

Elżbieta Rafalska: Nie tylko 500 Plus dla poprawy demografii

– Sytuacja demograficzna w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej jest trudna i wymaga szybkich działań. To był pierwszy powód...

zobacz więcej

– Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500 Plus świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi – mówi Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS).

Zgodnie z przyjętą ustawą 30 euro - niezależnie od dochodów rodziców - otrzyma każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy - do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro.

Z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

„Fakt”: „Mogą zabrać 500+ na drugie dziecko!”. A jakie są fakty?

Internetowa strona dziennika „Fakt” informuje: „Uwaga! Mogą zabrać 500+ na drugie dziecko!”. Jak się jednak okazuje, portal po raz kolejny używa...

zobacz więcej

Świadczenie znacznie niższe niż w Polsce

– Naszą propozycją było wypłacanie miesięcznego świadczenia w wysokości 120 euro, równowartości 500 zł. Jednakże z braku środków budżetowych projekt ten „osiadł w sejmowych szufladach” – powiedziała posłanka AWPL-ZChR Wanda Krawczonok.

Rząd zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 r. wyniesie 100 euro. – 30 euro na dziecko to zdecydowanie za mało – uważa Krawczonok, wyrażając nadzieję, że rząd dotrzyma danego słowa.

źródło:

Zobacz więcej