RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Polska naprawdę będzie wolna od GMO”

Jan Szyszko (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Odbudowa lasów po sierpniowych nawałnicach, sfinalizowanie nowego prawa łowieckiego oraz ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych (GMO), a także organizacja szczytu klimatycznego w Katowicach – to główne wyzwania ministerstwa środowiska w 2018 roku, zapowiada Jan Szyszko.

Minister Szyszko: Polska ma być liderem w zakresie rozwiązań prośrodowiskowych

Polska ma być liderem w Europie w zakresie rozwiązań prośrodowiskowych – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” minister środowiska Jan...

zobacz więcej

Sierpniowe burze z niespotykanie silnym wiatrem zniszczyły około 80 tys. ha lasów. Ponad jedna czwarta jest już posprzątana. – To jeden z większych kataklizmów w Polsce z punktu widzenia gospodarki leśnej – mówi szef resortu środowiska Jan Szyszko.

Wiatrołomy powaliły ponad 10 mln metrów sześciennych drewna. – Przez najbliższe lata teren poszkodowany przez wiatrołomy będzie posprzątany a drzewostany odbudowane – oświadcza profesor Szyszko.

Minister Jan Szyszko chciałby doprowadzić do końca proces legislacyjny ustawy o GMO. Procedowana ustawa o mikroorganizmach i organizmach genetycznie modyfikowanych przewiduje prowadzenie upraw GMO w specjalnej strefie.

Na to zgodnie z przepisami projektu musi zezwolić minister środowiska po uzyskaniu opinii ministra rolnictwa oraz rady gminy, na terenie której prowadzona ma być uprawa. Ocena wniosku ma zależeć od potencjalnego wpływu uprawy na bezpieczeństwo środowiska oraz owady zapylające, takie jak pszczoły.

– Polska naprawdę będzie wolna od GMO w układzie produkcji roślinnej, i będzie to początek ku temu, by była wolna w [układzie] produkcji zwierzęcej – oznajmia Jan Szyszko.

Jan Szyszko zapowiada, że w nowym roku będzie zabiegał o sfinalizowanie nowego prawa łowieckiego. – Myślę, że już w pierwszym kwartale 2018 roku spełnimy wszystkie wymogi Trybunału Konstytucyjnego w zakresie organizacji łowiectwa w Polsce – informuje minister.

Nowe prawo łowieckie zakłada utworzenie Funduszu Odszkodowawczego, który miałby finansować w 50 proc. szkody łowieckie ze Skarbu Państwa. Szacowaniem szkód mieliby zająć się rzeczoznawcy z listy wojewody, a sam wojewoda wydawałby ostateczne decyzje w zakresie odszkodowań.

Obecnie to dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich zajmują się szacowaniem szkód i wypłatą odszkodowań, co powoduje spory między rolnikami a myśliwymi. Projekt nowego prawa łowieckiego zakłada także, m. in., legalizację pistoletów dla myśliwych i dopuszczenie polowań w odległości 100 metrów od zabudowań.

W nowym roku w Polsce odbędzie się szczyt klimatyczny COP 24. Gospodarzem sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu będą Katowice. Jak mówi szef resortu środowiska Jan Szyszko, to będzie jedno z ważniejszych wydarzeń 2018 roku.

Podczas COP 24 zapadną decyzję co do implementacji porozumienia paryskiego. Ogólnoświatowy plan działania mówi o zmniejszeniu koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze tak szybko, jak to tylko możliwe. Zgodnie z porozumieniem paryskim średnia temperatura na świecie nie może wzrosnąć więcej, niż o 2 stopnie.

źródło:
Zobacz więcej