Polska od dziś członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ

Siedziba ONZ w Nowym Jorku (fot. flickr.com/Krzysztof Belczyński)

Polska staje się dzisiaj członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Niestałe członkostwo potrwa dwa lata, do końca 2019 roku. W ten sposób Warszawa będzie uczestniczyć w rozmowach i decyzjach w najważniejszych sprawach dotyczących bezpieczeństwa na świecie.

Szczerski: Polska chce być w RB ONZ rzecznikiem naszego regionu

zobacz więcej

Rada Bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych organów działających przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zajmuje się utrzymaniem pokoju, czyli w praktyce większością problemów współczesnego świata. Chodzi zarówno o konflikty zbrojne, politykę międzynarodową, jak również niektóre katastrofy naturalne.

Rada ma pięciu stałych członków. Są to Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Ma też dziesięciu niestałych członków, wybieranych na dwuletnią kadencję. Oprócz Polski, od dziś członkami niestałymi Rady są m.in. Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Rada może nakładać sankcje na państwa członkowskie. W ostatnich latach doświadczyły tego m.in. Syria czy Korea Północna.

Niestety, w praktyce działania ONZ są często ograniczone. Działania Rady są nieraz blokowane przez stałych członków, którzy mają prawo weta. W ostatnich latach większość rezolucji choćby w sprawie Syrii była wetowana przez sprzyjającą Damaszkowi Rosję.

Polska będzie niestałym członkiem Rady po raz szósty. Ostatni raz była nim w latach 1996-1997.

źródło:
Zobacz więcej