RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Sprzeciwiamy się koncepcji mechanizmu relokacji. Nasze zdanie się nie zmieni”

Od samego początku sprzeciwiamy się koncepcji mechanizmu relokacji; nasze zdanie w tej sprawie nie zmieniło się ani na jotę i nie ulegnie zmianie również po rekonstrukcji rządu – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że „nie pozwolimy na narzucanie nam złych propozycji”.

Kempa: W styczniu powstanie Departament ds. Pomocy Humanitarnej

Na początku stycznia w KPRM zostanie utworzony Departament ds. Pomocy Humanitarnej. Do jego zadań będzie należała koordynacja oraz monitorowaniem...

zobacz więcej

„Jednostronne narzucanie takiego rozwiązania na państwa członkowskie jest zaprzeczeniem zasad wspólnoty” – ocenił w niedzielnym wpisie na Twitterze szef rządu.

„Nasze zdanie w tej sprawie nie zmieniło się ani na jotę i nie ulegnie zmianie również po rekonstrukcji rządu” – zapowiedział Morawiecki. Jak dodał, „nie pozwolimy na narzucanie nam złych propozycji, które nie pomagają rozwiązać problemu u jego źródła” – dodał.

W sobotę rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek napisała w oświadczeniu, że PiS odrzuca próby narzucania tzw. relokacji imigrantów do poszczególnych państw UE, w tym Polski. „Wobec pojawiających się w mediach nieprawdziwych informacji i komentarzy władze PiS i KP PiS oświadczają, że nasze stanowisko w sprawie przyjmowania imigrantów z Afryki oraz Bliskiego i Środkowego Wschodu pozostaje niezmienne” – wskazała.

W piątek ojciec szefa rządu Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni) powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że Polska powinna otworzyć korytarze humanitarne i egzekwować wymagania od uchodźców.

– Te 7 tysięcy (uchodźców – przyp. red.) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem – ocenił.

Tego samego dnia, na Twitterze na temat uchodźców wypowiedzieli się czołowi politycy obozu rządzącego. „Polityka migracyjna UE zakończyła się fiaskiem. Nie rozwiązała problemów, naraziła Europę na potężny kryzys, nie zahamowała fali nielegalnej migracji. Mój rząd pokazał UE, że pomagając na miejscu, chodzi o pomoc ludziom, a nie uspokojenie sumień nierozważnych polityków” – napisała była premier Beata Szydło. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wskazywał z kolei, że od 2 lat przekonuje ministrów spraw wewnętrznych państw UE, że mechanizm relokacji jest szkodliwy. „Europa zaczyna otwierać oczy i przyznaje nam rację. Nasza decyzja o nieprzyjmowaniu imigrantów ma ogromne poparcie Polaków. Tylko będąc konsekwentni skutecznie zadbamy o nasze bezpieczeństwo” – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej