RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Terrorysta z supermarketu w rękach rosyjskiej policji

Policja od środy szukała sprawcy ataku na supermarket (fot. PAP/EPA/Russian National Antiterrorism Commitee)
Policja od środy szukała sprawcy ataku na supermarket (fot. PAP/EPA/Russian National Antiterrorism Commitee)

Sprawca środowego ataku bombowego na supermarket w Petersburgu został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa. W wyniku eksplozji bomby domowej produkcji rannych zostało 18 osób.

IS przyznaje się do zamachu w Petersburgu

Państwo Islamskie (IS) jest odpowiedzialne za środowy zamach w Petersburgu - podała w piątek wieczorem związana z IS agencja informacyjna Amak. Nie...

zobacz więcej

Policyjni eksperci ustalili, że napastnik ukrył materiały wybuchowe w szafce, służącej do przechowywania osobistych przedmiotów klientów sklepu. Bomba była naszpikowana ostrymi przedmiotami, w tym drutem i kawałkami szkła.

Agencja dpa przypomina, że krótko po środowym zamachu, w którym rannych zostało 13 osób, w internecie krążyły niezweryfikowane nagrania wideo z kamer monitoringu, które pokazywały młodego mężczyznę jako sprawcę. Miał on umieścić torbę z materiałami wybuchowymi w szafce do przechowywania rzeczy klientów, a następnie opuścić sklep.

ISIS przyznała się do zamachu

Już dzień później prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że wybuch w supermarkecie był atakiem terrorystycznym. Polecił on służbom bezpieczeństwa, aby podczas zatrzymywania terrorystów postępowały zgodnie z prawem, ale jeśli życie funkcjonariuszy jest zagrożone, zabili terrorystów na miejscu.

W piątek wieczorem do zamachu przyznała się dżihadystyczna organizacja tzw. Państwo Islamskie, nie przedstawiła jednak dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej