RAPORT

Pogarda

Wkrótce poznamy kolejne nazwiska żołnierzy wyklętych

Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)
Prace archeologiczno-ekshumacyjne na Łączce (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najnowsze

Popularne

1 lutego, w trakcie specjalnej konferencji Instytutu Pamięci Narodowej, ogłoszone zostaną nazwiska kolejnych zidentyfikowanych w ostatnim czasie ofiar PRL – stwierdził dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji w IPN Krzysztof Szwagrzyk.

„Przypuszczamy, że jesteśmy blisko miejsca, gdzie są szczątki generała Fieldorfa”

– Przypuszczamy, że jesteśmy blisko miejsca, gdzie są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – mówi w rozmowie PAP wiceprezes IPN Krzysztof...

zobacz więcej

– Wierzę, że przed nami dobry rok, nie tylko jeśli chodzi o poszukiwania, odnajdywanie miejsc pochówków naszych rodaków, ale także pod względem uzyskanych wyników identyfikacyjnych – mówi Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie”.

W zeszłym roku odnaleziono szczątki ok. 300 osób. Wszystkie czekają na identyfikację – od stycznia 2017 r. w kraju i za granicą przebadaliśmy 40 miejsc, w których udało się nam znaleźć szczątki ok. 300 osób.(...) To bardzo dobry wynik – powiedział profesor.

W ostatnim czasie odnaleziono również szubienicę, na której przez komunistycznych oprawców został powieszony generał Emil Fieldorf „Nil”. Odkrycia dokonano w podziemiach aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Rozłożona na części konstrukcja przez lata leżała pod podłogą siłowni, z której korzystali więzienni strażnicy. Jak ustalił portal wPolityce.pl Metalowe elementy były wrzucone do dołu, gdzie opadały ciała skazańców, a deski zapadni zostały zamurowane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej