RAPORT

Pogarda

Turyści i akcje ratunkowe plagą Tatr. Giną spłoszone kozice

Jedenaście kozic spadło w Święta z oblodzonych zboczy (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)
Jedenaście kozic spadło w Święta z oblodzonych zboczy (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Najnowsze

Popularne

11 kozic zabiło się w czasie świąt Bożego Narodzenia w słowackich Tatrach Wysokich, spadając z oblodzonych zboczy. Zwierzęta najprawdopodobniej spłoszyli hałasujący turyści albo śmigłowce ratownicze – podały słowackie media.

Turystka spadła w przepaść z Koziego Wierchu. Wyszła w góry z rodzicami

Trudne warunki turystyczne nie zraziły we wtorek turystów. Ratownicy TOPR byli co chwila wzywani do poszkodowanych. W słowackiej części gór...

zobacz więcej

Jak poinformował szef Regionalnego Ośrodka Górskiego Pogotowia Ratunkowego Tatry Wysokie (OS HZS Vysoke Tatry) Jozef Janiga, w poniedziałek i wtorek odnotowano łącznie 85 interwencji czyli trzy razy więcej niż w Boże Narodzenie trzy lata wcześniej. Cztery osoby straciły życie, co zwiększyło do 28 liczbę tegorocznych śmiertelnych ofiar Tatr Słowackich.

25-letni polski turysta zginął we wtorek w Dolinie Małej Zimnej Wody, podchodząc zalodzonym znakowanym szlakiem do Schroniska Tery'ego. Dzień wcześniej w tej samej okolicy 25-letnia Czeszka pośliznęła się i stoczyła kilkaset metrów w dół, ponosząc śmierć na miejscu.

Również w poniedziałek czeska para spadła ze znakowanego szlaku na Sławkowski Szczyt z wysokości ok. 1900 m n.p.m. 23-letnia kobieta doznała śmiertelnych obrażeń, a nieprzytomny 24-letni mężczyzna w stanie krytycznym został przewieziony śmigłowcem do szpitala.

Czwarta ofiara to 33-letni Czech, którego zwłoki ze śladami upadku znaleziono we wtorek pod Królewskim Żlebem w Dolinie Staroleśnej.

Bilans tegorocznego jesiennego liczenia kozic w Tatrach po obu stronach granicy to 1263 sztuki, przy czym margines błędu wynosi 10 proc. Rok wcześniej naliczono 1367 kozic.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej