RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Dziewczynka z Gruzji. Lech Kaczyński pomógł odmienić jej życie

(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Najnowsze

Popularne

Do Polski Ekaterine Beruaszwili przyjechała jako 14-latka, dzięki pomocy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tu przeszła operację, która ocaliła jej życie. O „gruzińskim sercu Lecha Kaczyńskiego” napisała „Gazeta Polska”.

Modlitwa i kwiaty w 92. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Dziś kolejna, 92. miesięcznica smoleńska. Obchody rozpoczęła poranna msza św. w warszawskim kościele seminaryjnym, odprawiona w intencji ofiar...

zobacz więcej

Gdy 12 sierpnia do gruzińskiej stolicy przybył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński, Ekaterina była już w tym mieście wraz z tysiącami gruzińskich uchodźców. Polski prezydent, przejęty ich losem, zaprosił na kolonie do Polski grupę dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi.

Ostatecznie dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta do Polski przyleciało 300 dzieci. Była wśród nich Ekaterine Beruaszwili. W Polsce lekarze wykryli u niej wrodzoną wadę serca, wymagającą skomplikowanej i drogiej operacji.

Dowiedziawszy się problemach zdrowotnych 14-latki, Lech Kaczyński postanowił sprowadzić do Polski jej matkę, która dzięki temu mogła czuwać przy dziecku. Gdyby nie operacja, Ekaterine nie dożyłaby 21. roku życia.W 2012 r. Ekaterine Beruaszwili odwiedziła Polskę na zaproszenie Małgorzaty Gosiewskiej. Wspólnie modliły się przy grobie Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Wtedy też dziewczyna postanowiła rozpocząć naukę w Polsce.

Teraz ma 22 lata, studiuje na Uniwersytecie Warszawskim. Niedawno została matką chrzestną wnuka Małgorzaty Gosiewskiej. Wciąż podkreśla, że Polacy przysłużyli się Gruzji w najtrudniejszym dla niej czasie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej