RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezes TK Julia Przyłębska Człowiekiem Wolności Tygodnika „Sieci”

Sędzia Przyłębska została Człowiekiem Wolności Tygodnika „Sieci”  (fot. wPolityce.pl)
Sędzia Przyłębska została Człowiekiem Wolności Tygodnika „Sieci” (fot. wPolityce.pl)

Prezes TK Julia Przyłębska została Człowiekiem Wolności Tygodnika „Sieci” w 2017 roku. „Odgrywa rolę nie do przecenienia w odbudowie polskiego porządku prawnego, gwarancji naszej wolności” – napisał publicysta Bronisław Wildstein w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Prezes TK: Premier Beata Szydło działała na podstawie i w granicach prawa

– Premier jako organ dokonuje publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. To nie oznacza, że premier bez względu na to, co zostanie mu...

zobacz więcej

Czytelnicy i kapituła nagrody honorują co roku „osoby szczególnie zasłużone w dziele troski o niezależną i wolną Polskę”. Człowiekiem Wolności tygodnika w roku 2015 został wybrany prezydent Andrzej Duda, w roku 2016 – prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W poprzednich latach tytułem Człowieka Wolności Tygodnika zostali uhonorowani prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN kierujący pracami archeologicznymi na warszawskiej Łączce oraz poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz.

21 grudnia 2016 r. prezydent Andrzej Duda powołał sędzię Julię Przyłębską na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Przyłębska jest ósmym prezesem w historii TK i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Od zakończenia kadencji Andrzeja Rzeplińskiego była p.o. prezesa TK.

Julia Przyłębska (z domu Żmudzińska) urodziła się 16 listopada 1959 roku w Bydgoszczy. Na sędziego TK wybrana została przez Sejm 2 grudnia 2015 r., wraz z czwórką innych sędziów wybranych wówczas: Henrykiem Ciochem, Lechem Morawskim, Mariuszem Muszyńskim i Piotrem Pszczółkowskim. Kandydatury całej piątki zgłosił klub PiS.

Przyłębska obowiązki sędziego TK objęła 9 grudnia 2015 r., kiedy dobiegła końca kadencja sędzi Teresy Liszcz. Do wyroków TK w sprawach, w których była wyznaczana do składów orzekających, zgłaszała zdania odrębne wskazując na – w jej ocenie – naruszenie przepisów o Trybunale poprzez m.in. niedopuszczanie do orzekania Ciocha, Muszyńskiego i Morawskiego.

Po zakończeniu kadencji Andrzeja Rzeplińskiego, na mocy trzech nowych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym ogłoszonych w Dzienniku Ustaw – została powołana przez prezydenta na p.o. prezesa Trybunału.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej