Kościół wspomina św. Szczepana. Katolicy obchodzą drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Dziś drugi dzień świąt Bożego Narodzenia poświęcony św. Szczepanowi, pierwszemu męczennikowi za wiarę chrześcijańską. Święty katolicki oraz apostoł Kościoła prawosławnego zginął ok. 36 roku n.e. ukamienowany przez miejscową społeczność żydowską w Jerozolimie.

Wspominamy św. Szczepana. Katolicy obchodzą drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Dziś drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce jest dniem wolnym od pracy. 26 grudnia obchodzone jest święto pierwszego męczennika Kościoła...

zobacz więcej

Zgodnie z tradycją, od drugiego dnia świąt rozpoczyna się okres kolędowania księży, a na wsiach – również grup kolędników do domów wiernych.

Kościół prawosławny też czci Szczepana, jako Stefana – apostoła-męczennika, i wspomina cztery razy w roku: 9 i 17 stycznia, 15 sierpnia i 28 września. Greckie imię Stephanos znaczy bowiem „wieniec” i jest tłumaczone na język polski, jako Stefan lub Szczepan.

Szczepan, z pochodzenia Żyd z Jerozolimy, był chrześcijaninem i jednym z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa. Zginął za wiarę około 36. roku, ukamienowany przez społeczność żydowską w Jerozolimie.

Według Dziejów Apostolskich, przed śmiercią Szczepan modlił się, by grzechy jego prześladowców zostały im wybaczone. Świadkiem kamienowania Szczepana był Szaweł – Żyd z Tarsu, późniejszy święty Paweł i męczennik.

W ikonografii przedstawia się Szczepana jako młodego diakona w białej tunice lub w bogato tkanej dalmatyce. Jego atrybutami są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach, gałązka palmowa. Męczennik jest patronem diakonów, woźniców, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, kucharzy oraz diecezji wiedeńskiej.

Kult Szczepana

Kult Szczepana rozwinął się wkrótce po jego śmierci. Jego grób odkryto w 415 roku. Później Atena Eudokia – żona cesarza bizantyńskiego Teodozjusza II – kazała wybudować bazylikę, konsekrowaną w 460 roku. Świątynia przechodziła różne koleje losu, była niszczona i odbudowywana. W XIX wieku na jej fundamentach wzniesiono obecną bazylikę.

Z dniem św. Szczepana w dawnej Polsce łączyło się wiele zwyczajów. W kościele w czasie mszy świętej rzucano zboże na pamiątkę kamienowania męczennika. Wieczór 26 grudnia nazywano „szczodrym”, ponieważ służba dworska składała panom życzenia i otrzymywała poczęstunek i prezenty. Po przyjęciu smarowano miodem pułap i rzucano ziarno. Jeśli zboże przylgnęło, było to dobrą wróżbą na pomyślne zbiory.

źródło:

Zobacz więcej