Nie żyje biskup Stanisław Kędziora

Bp Stanisław Kędziora pełnił posługę kapłańska 60 lat (fot. diecezja.waw.pl)

W wieku 83 lat zmarł bp Stanisław Kędziora, Biskup Senior Diecezji Warszawsko-Praskiej. Duchowny odszedł po wieloletniej ciężkiej chorobie, w 60. roku kapłaństwa, 31. roku posługi biskupiej.

Nie żyje biskup senior diecezji sandomierskiej Wacław Świerzawski

W wieku 90 lat w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie) zmarł biskup Wacław Świerzawski. W latach 1992-2002 duchowny był ordynariuszem diecezji...

zobacz więcej

Biskup Stanisław Kędziora urodził się 6 grudnia 1934 w Seligowie (Diecezja Łowicka). Święcenia kapłańskie otrzymał 3 sierpnia 1958 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą parafią, na której pracował jako wikariusz i katecheta była Parafia św. Floriana w podwarszawskim Brwinowie.

Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1971 roku uzyskał doktorat z teologii traktującej od naukach św. Bernarda z Clairvaux. W latach 1982-86 był proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Warszawie przy Placu Grzybowskim a od 1986 jednocześnie dziekanem Dekanatu Warszawa-Śródmieście.

„Według Słowa Twego”

12 marca 1987 roku został ogłoszony biskupem pomocniczym warszawskim (biskup tytularny Tucci), konsekrowany 25 marca 1987 w kolegiacie łowickiej (dziś bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja) przez Kardynała Józefa Glempa, Biskupa Władysława Miziołka i Biskupa Kazimierza Romaniuka. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Secundum Verbum Tuum” (Według Słowa Twego).

Od 25 marca 1992 roku był biskupem pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej, wikariuszem generalnym, prałatem Kapituły Katedralnej, zastępcą przewodniczącego Rady Kapłańskiej, członkiem Kolegium Konsultorów, przewodniczącym Wydziałów: Administracji Ogólnej i Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej.

Po objęciu przez Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Archidiecezji Gdańskiej, 28 kwietnia 2008 roku Kolegium Konsultorów wybrało bpa Kędziorę na urząd administratora apostolskiego. Funkcję tę sprawował do 28 czerwca 2008 roku.

Nie żyje bp Kazimierz Ryczan, były ordynariusz diecezji kieleckiej

Biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan nie żyje – podała w środę na Twitterze Katolicka Agencja Informacyjna. Zmarł po długiej i...

zobacz więcej

5 stycznia 2011 papież Benedykt XVI przyjął rezygnację bpa Kędziory z posługi biskupa pomocniczego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Uhonorowany przez prezydenta

Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 17 lipca 2008 został odznaczony, w uznaniu wybitnych zasług dla Kościoła w Polsce i pracę duszpasterską, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Diecezja Warszawsko-Praska wskazuje, że zmarły hierarcha był człowiekiem ogromnej dobroci, szczerego serca, prostoty, serdecznego uśmiechu, życzliwości i pokory. Znajdował czas zawsze i dla każdego. Służył gorliwie, nie oszczędzając czasu i sił. Z głębokiej modlitwy, zawierzenia Matce Bożej czerpał codzienną moc do realizacji obowiązków, które – wciąż nowe i coraz trudniejsze – stawiała przed nim Opatrzność Boża.

Ogromną troską otaczał nauczycieli i katechetów, pozostając zawsze blisko problemów szkół i wychowania. Z radością podejmował każdą posługę na rzecz dzieci i młodzieży (nie tylko w ramach liturgii, także wizyty w szkołach, różnorodne spotkania, wydarzenia organizowane we współpracy ze strukturami społecznymi). Podkreślono, że „chwytającą za serce cechą osobowości Biskupa Stanisława było indywidualne podejście do każdego, z kim się spotykał” i z wielką delikatnością i wrażliwością podejmował posługę wobec osób starszych, chorych i cierpiących.

źródło:
Zobacz więcej