RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szopki ozdobiły Rzym. „Polska ma szansę wygrać”

W konkursie biorą udział szopki z 42 krajów (fot. TT/ThomasAquinasQC)

Jedną ze świątecznych atrakcji Rzymu jest wielka, połączona z konkursem wystawa szopek z całego świata w kompleksie bazyliki Santa Maria del Popolo. Polskę reprezentuje szopka krakowskiego artysty Dariusza Czyża.

Najpiękniejsze szopki świąteczne wybrane. „To Kraków w pigułce”

Są małe, średnie, duże, ale wszystkie łączy jedno – ich twórcy poświęcili wiele czasu, żeby przygotować unikatowe szopki świąteczne. W Krakowie...

zobacz więcej

Wystawa organizowana jest już po raz 42. – Wystawiamy 152 szopki z 42 krajów i wszystkich regionów Włoch. Piękna polska szopka ma szanse wygrać. Zwycięzcę poznamy 8 stycznia – tłumaczy organizator wystawy Stefano Spada.

Polska szopka to miniatura rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, ulubionego kościoła papieża. Po wystawie Franciszek otrzyma dzieło w prezencie.

Dariusz Czyż bierze udział w wystawie już po raz drugi dzięki inicjatywie Aleksandry Zapotoczny, prowadzącej polsko-włoską fundację „Totut tuus”. – Przykro nam się zrobiło, że wśród tych szopek nie ma przedstawiciela polskiego. Stowarzyszenie już dwa lata temu sprowadziło szopkę polską, która konkurs wygrała – tłumaczy Zapotoczny.

Największą sensację wzbudzała oglądana przez lupę szopka z regionu Lacjum, wykonana na łyżeczce do kawy.

źródło:
Zobacz więcej