RAPORT

Pogarda

„Żołnierze wyklęci tradycję starali się zachowywać nawet w ubeckich katowniach”

Najnowsze

Popularne

– Mamy wiele świadectw mówiących o tym jak bardzo żołnierze wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji – mówił w programie „O co chodzi” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Wiemy, że tą tradycję także starali się zachowywać w katowniach ubeckich. Tam, gdzie – wydawało by się – wszelkie człowieczeństwo jest po prostu niemożliwe do zamanifestowania. A działo się inaczej – dodał.

W tych piwnicach mordowano żołnierzy wyklętych. IPN poszuka ich szczątków

W siedzibie dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze - Instytut Pamięci Narodowej będzie poszukiwał szczątków ofiar zbrodni komunistycznych....

zobacz więcej

Historyk przypomniał, że komunistyczne władze dążyły nie tylko do fizycznej eliminacji bohaterskich żołnierzy i członków organizacji, którzy przeciwstawiali się po wojnie sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Zapomniani, mieli zniknąć z historii. Gość TVP Info zwrócił uwagę, że pierwszymi osobami, które temu przeciwdziałały byli ich bliscy.

Prof. Szwagrzyk wspomniał o Świętach Bożego Narodzenia obchodzonych, gdy najbliżsi „byli w lesie albo katowniach Urzędu Bezpieczeństwa”. – Tam to puste nakrycie, puste krzesło przy stole miały szczególne znaczenie, bo to było świadectwo tego, że rodziny pamiętają i będą pamiętały o tych, których nie ma; że będą wierzyły, że przyjdzie taki czas, że będą mogli usiąść wspólnie przy stole.

– Mamy wiele świadectw mówiących o tym jak bardzo żołnierze wyklęci dbali o zachowanie polskiej tradycji. Nawet w warunkach leśnych dbali o to, żeby pamiętać o świętach i robić to w sposób możliwie godny. Nawet zagrożeni okrążeniem, nawet zagrożeni likwidacją dbali o to, żeby gdzieś w ostępach leśnych wspólnie przełamać się opłatkiem albo przynajmniej złożyć sobie życzenia – powiedział historyk.

– Wiemy, że tą tradycję także starali się zachowywać w katowniach ubeckich. Tam, gdzie – wydawało by się – wszelkie człowieczeństwo, a tym bardziej odniesienie do polskich tradycji jest po prostu niemożliwe do zamanifestowania. A działo się inaczej – dodał historyk.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej