40 lat temu zmarł Charlie Chaplin, legenda światowego kina

40 lat temu, 25 grudnia 1977 roku, zmarł Charlie Chaplin, legenda światowego kina. Aktor i reżyser, a także kompozytor i scenarzysta. Nazywany ikoną kultury, stworzył rozpoznawalny do dziś wizerunek.

Triumf polskiego filmu za granicą

Cenne wyróżnienie dla filmu dokumentalnego „Chasing the breath” przedstawiającego zmagania polskiego biegacza ekstremalnego Roberta Celińskiego z...

zobacz więcej

Jego charakterystyczne cechy to: workowate spodnie, za duże buty, melonik i laseczka oraz charakterystyczny mały wąsik. Wewnątrz - wieczny włóczęga z manierami dżentelmena, marzyciel i romantyk o duszy dziecka.

Charlie Chaplin był najbardziej popularnym angielskim aktorem okresu kina niemego, odnalazł się też w produkcjach dźwiękowych. Reprezentował komedię slapstickową, posługującą się głównie gagami. Do 1919 roku wystąpił w kilkudziesięciu obrazach, w tym „Charlie bokserem”, „Charlie włóczęga”, „Charlie żołnierzem”. Najsłynniejszymi jego kreacjami były późniejsze role w „Brzdącu”, „Gorączce złota” czy „Dyktatorze”.

Postać Charliego Chaplina jest do dziś tematem niezliczonych artykułów i książek. Znany polski pisarz Stanisław Dygat pisał o nim, że „stworzył oryginalną postać człowieka, który ciągle mierzy się z trudnościami stwarzanymi przez życie”.

Jest autorem piosenki „Smile”, którą wykonywał między innymi Nat King Cole. Opublikował wspomnienia „Moja autobiografia”. W 1954 roku uhonorowano go Światową Nagrodą Pokoju, a w 1971-ym otrzymał Oscara za całokształt twórczości.

Zmarł we śnie, 25 grudnia 1977 roku w Vevey w Szwajcarii. Miał 88 lat.

źródło:
Zobacz więcej