W Betlejem rozpoczynają się obchody Bożego Narodzenia

Uroczystoći odbędą się obok Bazyliki Narodzenia (fot. Issam Rimawi/Anadolu Agency/Getty Images)

W miejscu narodzenia Chrystusa rozpoczynają się obchody świąt Bożego Narodzenia. To właśnie do palestyńskiego miasta ściągają co roku pielgrzymi i turyści z całego świata. W tym roku gości będzie mniej, bo po deklaracji Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i zamieszkach część grup odwołała przyjazdy.

„Spełnionej nadziei na lepsze jutro”. Życzenia od premiera

– Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas ciepła, radości i nadziei, czas budowania tego, co najważniejsze, życzliwości, bliskości, szacunku –...

zobacz więcej

W południe czyli o 11.00 polskiego czasu przez Betlejem przejdzie tradycyjna parada palestyńskich harcerzy. Zaraz po niej zaplanowany jest uroczysty wjazd do miasta pełniącego obowiązki łacińskiego patriarchy Jerozolimy arcybiskupa Pierbattisty Pizzaballa. O północy rozpocznie się uroczysta Pasterka.

Bożonarodzeniowa msza nie jest odprawiana w grocie, gdzie miał narodzić się Chrystus, ale w pobliskim franciszkańskim kościele świętej Katarzyny.

Bazylika Narodzenia jest bowiem administrowana przez prawosławnych Greków oraz Ormian. Jak mówi Polskiemu Radiu pracujący w Jerozolimie polski dominikanin ojciec Łukasz Popko, chodzi także o względy praktyczne. –  Grota jest mała i gdyby ktoś chciał tam wielką Pasterkę odprawiać, to można odprawiać w 20 osób, nie więcej. Jest oczywiście w trakcie liturgii procesja, która przechodzi przez Grotę z mocnymi słowami: tutaj Chrystus się narodził – dodaje ojciec Popko.

Jak relacjonuje z Betlejem wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, pierwszego dnia świąt w Grocie przez cały dzień są odprawiane katolickie msze dla małych grup. Z kolei w wigilijny wieczór Pasterki są odprawiane także na polach pasterskich w Beit Sahur w okolicach Betlejem.

Według izraelskiego ministerstwa turystyki, w ubiegłym roku na Boże Narodzenie do Izraela i na tereny palestyńskie przyjechało około 60 tysięcy chrześcijan z całego świata.

źródło:
Zobacz więcej