RAPORT

Pogarda

Znany restaurator otwiera lokal w Paryżu. Dla bezdomnych i migrantów

Przygotowania do świątecznej wieczerzy w mediolańskiej restauracji Refettorio Ambrosiano (fot. REUTERS/Alessandro Garofalo)
Przygotowania do świątecznej wieczerzy w mediolańskiej restauracji Refettorio Ambrosiano (fot. REUTERS/Alessandro Garofalo)

Najnowsze

Popularne

Massimo Bottura – znany i ceniony włoski restaurator zamierza otworzyć placówki w Paryżu i Neapolu. Niedoszły prawnik, wielokrotnie nagradzany m.in. prestiżowymi gwiazdkami francuskiego przewodnika Michelin, w stolicy tego kraju i na południu Włoch nie zamierza inwestować w najbliższym czasie w ekskluzywne lokale. Myśli o dwóch kolejnych jadłodajniach z darmowymi posiłkami dla najuboższych klientów.

Najlepsza restauracja świata jest we włoskiej Modenie

Zaciszna Osteria Francescana, którą prowadzi Massimo Bottura, przez dwa lata zajmowała drugie miejsce na liście 50 najlepszych restauracji świata....

zobacz więcej

W placówkach, które mają zostać otwarte w przyszłym roku w Paryżu i Neapolu, będą wykorzystywane produkty wycofywane z supermarketów.

Za obiad w Modenie, w najsłynniejszej restauracji Bottury, opatrzonej przez Michelina trzema gwiazdkami tawernie, trzeba zapłacić około 250 euro za osobę.

Ale już w Refettorio Ambrosiano w Mediolanie stołują się ubodzy, często bezdomni klienci.

Menu serwowane w położonym na obrzeżach miasta „Refektarzu” opracowuje sam właściciel i inni znani kuchmistrzowie. Dania przygotowuje się z pełnowartościowych resztek pozyskiwanych ze sklepów.

– Zawsze wiedziałem, że kawałki pieczywa, przejrzałe pomidory czy banany to dla kucharzy okazja, żeby wykazać się kreatywnością – mówił Bottura o zainicjowanym w 2015 roku projekcie. Wtedy wykorzystano pozostałości po cateringu na międzynarodowych targach Expo. Pomysł przerodził się w stały projekt przy wsparciu Caritas Ambrosiana.

Dania z olimpijskich odpadków. Kucharz z Włoch karmi głodnych w Rio

„ReffettoRio” to projekt stworzony przez włoskiego kucharza Massimo Bottura i jego brazylijskiego kolegi Davida Hertza. Na czas igrzysk w Rio...

zobacz więcej

Placówkę Bottury od innych jadłodajni dla ubogich odróżnia oprócz menu sposób podawania potraw. Bezdomni nie czekają w kolejce, ale od razu są zapraszani do stołu.

A to powoduje, że każdego dnia liczba klientów jest ograniczona do około stu. – Kluczowy jest sposób, w jaki oferujesz pomoc – przekonuje szef Caritas Luciano Gualzetti. Każdego roku na świecie marnowana jest jedna trzecia produkowanej żywności – szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej