
Massimo Bottura – znany i ceniony włoski restaurator zamierza otworzyć placówki w Paryżu i Neapolu. Niedoszły prawnik, wielokrotnie nagradzany m.in. prestiżowymi gwiazdkami francuskiego przewodnika Michelin, w stolicy tego kraju i na południu Włoch nie zamierza inwestować w najbliższym czasie w ekskluzywne lokale. Myśli o dwóch kolejnych jadłodajniach z darmowymi posiłkami dla najuboższych klientów.
Zaciszna Osteria Francescana, którą prowadzi Massimo Bottura, przez dwa lata zajmowała drugie miejsce na liście 50 najlepszych restauracji świata....
zobacz więcej
W placówkach, które mają zostać otwarte w przyszłym roku w Paryżu i Neapolu, będą wykorzystywane produkty wycofywane z supermarketów.
Za obiad w Modenie, w najsłynniejszej restauracji Bottury, opatrzonej przez Michelina trzema gwiazdkami tawernie, trzeba zapłacić około 250 euro za osobę.
Ale już w Refettorio Ambrosiano w Mediolanie stołują się ubodzy, często bezdomni klienci.
Menu serwowane w położonym na obrzeżach miasta „Refektarzu” opracowuje sam właściciel i inni znani kuchmistrzowie. Dania przygotowuje się z pełnowartościowych resztek pozyskiwanych ze sklepów.
– Zawsze wiedziałem, że kawałki pieczywa, przejrzałe pomidory czy banany to dla kucharzy okazja, żeby wykazać się kreatywnością – mówił Bottura o zainicjowanym w 2015 roku projekcie. Wtedy wykorzystano pozostałości po cateringu na międzynarodowych targach Expo. Pomysł przerodził się w stały projekt przy wsparciu Caritas Ambrosiana.In the process of trying to recreate a food memory, Italian chef @massimobottura, of the great Osteria Francescana restaurant, started a movement that was designed to fight food waste, but has grown into a social triumph: https://t.co/lf8uoqdj4B pic.twitter.com/Aco88HOekg
— Selector Magazine (@SelectorMag) 12 grudnia 2017
„ReffettoRio” to projekt stworzony przez włoskiego kucharza Massimo Bottura i jego brazylijskiego kolegi Davida Hertza. Na czas igrzysk w Rio...
zobacz więcej
Placówkę Bottury od innych jadłodajni dla ubogich odróżnia oprócz menu sposób podawania potraw. Bezdomni nie czekają w kolejce, ale od razu są zapraszani do stołu.
A to powoduje, że każdego dnia liczba klientów jest ograniczona do około stu.
– Kluczowy jest sposób, w jaki oferujesz pomoc – przekonuje szef Caritas
Luciano Gualzetti.
Każdego roku na świecie marnowana jest jedna trzecia produkowanej żywności – szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
.@MassimoBottura- yes, literally Massimo Bottura- has advice for what to do with your Christmas Day leftovers https://t.co/CrqbwJPDG5 pic.twitter.com/EhqyckwHhl
— i newspaper (@theipaper) 14 grudnia 2017