RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Castro odwleka emeryturę

Raul Castro rządzi Kubą od 2008 roku (fot. PAP/EPA/MARCELINO VASQUEZ HERNANDEZ)
Raul Castro rządzi Kubą od 2008 roku (fot. PAP/EPA/MARCELINO VASQUEZ HERNANDEZ)

Najnowsze

Popularne

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Kuby Raul Castro miał w lutym złożyć urząd i przejść na polityczną emeryturę. Teraz jednak 86-letni przywódca stwierdził, że zrobi to kilka miesięcy później.

Francois Hollande będzie gościć Raula Castro. Takiej wizyty prezydenta Kuby nie było od dekad

Prezydent Kuby od poniedziałku rozpoczyna dwudniową oficjalną wizytę we Francji. Raul Castro zostanie przyjęty przez Francois Hollande'a w Pałacu...

zobacz więcej

24 lutego dobiegnie końca druga, pięcioletnia kadencja Raula Castro na stanowisku prezydenta Kuby. Władze tego kraju poinformowały jednak, że na skutek trudności, jakie wyspa przechodzi po wrześniowym huraganie Irma, Castro musi odłożyć swoje plany przejścia na emeryturę.

Gdy to wreszcie uczyni, to pierwszy raz od 1956 r. stery na Kubie ma szansę przejąć ktoś spoza rodziny Castro.

Kubańskie Zgromadzenie Ludowe, które wybiera prezydenta, poinformowało, że dopiero 19 kwietnia będzie mogło wskazać nowego przywódcę i podać, kiedy przejmie on władzę. Opóźnienie to tłumaczone jest właśnie problemami po przejściu Irmy.

Prognozuje się, że następcą Raula Castro zostanie 57-letni Miguel-Diaz Canel. Media podkreślają, że obecny wiceprzewodniczący kubańskiej Rady Państwa jest uważany za reformatora. Prezentuje zdecydowanie nowocześniejsze stanowisko niż starsi członkowie partii komunistycznej.

Wiadomo, że Canel lubi rock nad rolla, który na wyspie przez wiele lat był zakazany, a na posiedzeniu rządu był widziany z tabletem. Zdaniem komentatorów Miguel-Diaz Canel mógłby zapewnić bardzo potrzebny reset w stosunkach amerykańsko-kubańskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej