RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent podpisał ustawy o KRS i SN

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta. Prezydent wczoraj poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustaw.

Prezydent Duda: Podpiszę ustawy o SN i KRS

Podjąłem decyzję o podpisaniu ustaw o KRS i o Sądzie Najwyższym – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył jednocześnie, że prezydenckie...

zobacz więcej

W specjalnym oświadczeniu Andrzej Duda powiedział, że te ustawy są dobrym rozwiązaniem, usprawnią działanie wymiaru sprawiedliwości i przyczynią się do większej demokratyczności państwa. – Wreszcie ludzie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, odzyskają wiarę w polskie sądy – mówił prezydent.

Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza skargę nadzwyczajną na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. Mają powstać dwie nowe izby, w tym Izba Dyscyplinarna, w której będą zasiadać także ławnicy. Sędziowie Sądu Najwyższego mieliby przechodzić po ukończeniu 65 lat w stan spoczynku - chyba że na ich dalszą pracę zgodę wyda prezydent.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przewiduje między innymi wybór przez Sejm 15 sędziów do KRS większością 3/5 głosów. Każdy klub mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Sędziów do KRS mogłaby zgłaszać grupa 2 tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Do tej pory członkowie KRS byli wybierani przez środowiska sędziowskie.

źródło:
Zobacz więcej