RAPORT

Pogarda

16 dentobusów wyruszy w Polskę

Najnowsze

Popularne

16 dentobusów niebawem ruszy w Polskę. To kolejny etap zmian w szkołach. Po reformie edukacji, od przyszłego roku szkolnego do szkół zaczną wracać pierwsze gabinety zdrowia oraz stomatologiczne. Dentyści pojawią się w dużych szkołach. Do małych mają przejeżdżać gabinety mobilne, czyli dentobusy. Właśnie trwa odbiór zamówionych przez ministra zdrowia pojazdów.

Dentyści wyruszą w drogę. Resort zdrowia kupi 16 „dentobusów”

Resort zdrowia kupi 16 dentobusów, za blisko 24 mln zł – w piątek poinformowano o rozstrzygnięciu postępowania w tej sprawie. Dentobusy to mobilne...

zobacz więcej

Dentobusów jest 16, po jednym na każde województwo. Będą z nich korzystać uczniowie małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty. Gabinet dentystyczny „na kołach” ma takie same zadania jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

Środki na zakup dentobusów pochodzą z budżetu państwa, zostały przewidziane w uchwalonej we wrześniu ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Badania epidemiologiczne w ostatnich latach wykazują, że ponad połowa polskich trzylatków ma próchnicę – średnio dwa zęby z ubytkami próchnicowymi. Odsetek ten narasta z czasem – w przypadku 18-latków próchnicę ma już 90 proc. – średnio siedem zębów z ubytkami próchnicowymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej