RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA weszło do mieszkania sekretarza generalnego PO

Prokuratorzy Prokuratury Krajowej z Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do mieszkania sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego w Warszawie. Prokuratorzy zamierzają mu postawić aż pięć zarzutów. Trzy z nich mają charakter korupcyjny.

Były senator PO zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzuty przyjęcia łapówek

Były europarlamentarzysta Socjaldemokracji Polskiej, a następnie senator Platformy Obywatelskiej Józef P. oraz jego asystent zostali zatrzymani...

zobacz więcej

Prokuratura Krajowa skieruje do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o uchylenie immunitetu Gawłowskiemu. Oprócz trzech zarzutów korupcyjnych, jakie zamierzają sekretarzowi generalnemu PO oraz Przewodniczącemu Stałego Komitetu Rady Ministrów w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej postawić śledczy, dwa dotyczą ujawnienia tajemnicy państwowej oraz plagiatu pracy doktorskiej. Po uchyleniu immunitetu Gawłowskiemu będzie można go zatrzymać, a następnie prokuratura będzie wnioskować do sądu o areszt tymczasowy dla posła.

Drogie zegarki i 200 tys. łapówki

Pierwszy z zarzutów dotyczy przyjęcia przez Gawłowskiego jako łapówki dwóch zegarków marki Tag Heuer model Carrera 16. Cała sprawa miała miejsce w 2011 roku. Gawłowski był wówczas wiceministrem Ochrony Środowiska i podlegał mu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na jego czele stał wówczas Mieczysław O., który ustanowił zastępcą Łukasza L. Stanisław Gawłowski wyraził zgodę na tę nominację. Wicedyrektor wraz ze swoim przełożonym udali się do Genewy na kongres Światowej Organizacji Meteorologicznej.

„Prezent do rąk własnych”

Podczas tego pobytu Mieczysław O. poinformował swojego protegowanego, że jeśli chce utrzymać swoje stanowisko, to zgodnie z panującym w ministerstwie zwyczajem musi się odwdzięczyć. Jeszcze podczas pobytu w Genewie Łukasz L. otrzymał z anonimowego konta e-mail, który nie zawierał żadnej treści a jedynie dwa zdjęcia zegarków, które różniły się tylko kolorem paska. Zapytał swojego przełożonego, czy to ma być ta właśnie forma wdzięczności. Szef IMGW potwierdził. Łukasz L., któremu zależało na utrzymaniu stanowiska, czym prędzej zadzwonił do swojej koleżanki w Warszawie i poprosił, by kupiła w jego imieniu te zegarki. Kobieta zgodziła się i nabyła je w salonie przy Placu Konstytucji.

Łukasz L. po powrocie skonsultował się ze swoim przełożonym na temat formy przekazania łapówki. Dowiedział się, że najlepiej jeśli „prezent” zostanie przekazany przez zaufanego kierowcę z adnotacją „do rąk własnych”. Tak właśnie się stało. Sam Gawłowski potwierdził, że przesyłka dotarła, kiedy gościł w IMGW. Ówczesny wiceminister w rządzie PO-PSL miał zapewnić Łukasza L., że jego stanowisko jest już bezpieczne.

CBA sprawdza transakcje z udziałem działaczy PSL. W tle kluczowa polska inwestycja

Po publikacji tvp.info CBA potwierdza, że prowadzi kontrolę i śledztwo w sprawie jednej z największych inwestycji w Polsce. Agenci sprawdzają...

zobacz więcej

W 2014 r. w związku z aferą w IMGW Łukasza L. zatrzymała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W śledztwie złożył obszerne wyjaśnienia, opowiadając o licznych przestępstwach kierownictwa IMGW. Opowiedział również o przekazanej przez siebie łapówce Gawłowskiemu. ABW jednak nie chciała badać tego wątku, gdyż jak zasugerowano, był on zbyt ważnym politykiem PO. Wtedy Łukasz L. skontaktował się z CBA, które podjęło ten wątek. Sprawa nabrała rozpędu jednak dopiero po zmianie władzy.

W lipcu 2016 r. Mieczysław O. m.in. w wyniku zeznań Łukasza L. trafił za kraty. Również on złożył obszerne wyjaśnienia, które pozwoliły CBA i prokuraturze zatrzymanie kolejnych osób – nie tylko w sprawie IMGW ale również tzw. afery melioracyjnej. Chodzi o nieprawidłowości związane z inwestycjami prowadzonymi przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Śledczy są przekonani, że to właśnie Gawłowski był patronem gigantycznego układu przestępczego, który wyłudził olbrzymie środki z funduszy europejskich na inwestycje środowiskowe. Zlecenia na te prace trafiały do zaprzyjaźnionych firm. Przestępcy czerpali też zyski z wzrostu cen nieruchomości, które dzięki tym inwestycjom zwiększały swoją wartość nieraz kilkukrotnie.

Praca doktorska napisana niesamodzielnie

Co ciekawe, informacje o całym procederze w tajnym raporcie przekazała ABW właśnie Gawłowskiemu jako wiceministrowi środowiska. I tego dotyczy właśnie kolejny zarzut. Jak ustalili bowiem śledczy informacje z tego raportu Gawłowski miał przekazać tzw. figurantom operacji ABW, czyli osobom, które inwigilowała wówczas agencja. Prokuratura zakwalifikowała to jako ujawnienie tajemnicy państwowej.

Kolejny zarzut dotyczy przyjęcia przez Gawłowskiego korzyści majątkowej w wysokości 200 tys. zł oraz podżegania innych osób do przyjęcia korzyści majątkowej. Ostatni zarzut jaki chce postawić Gawłowskiemu prokuratura dotyczy plagiatu pracy doktorskiej. O plagiacie tym pisał w 2013 r. tygodnik „W sieci”. W maju tego roku prokuratura w Łodzi skierowała wniosek o uchylenie mu immunitetu w tej sprawie. Jednak teraz postanowiono go dołączyć do innych zarzutów, gdyż śledczy ustalili, że praca nie tylko zawierała liczne zapożyczenia, ale w dodatku była napisana niesamodzielnie.

źródło:
Zobacz więcej