RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Frans Timmermans: KE daje trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji

Wiceszef KE Frans Timmermans (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL)
Wiceszef KE Frans Timmermans (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ / POOL)

– KE zdecydowała o uruchomieniu art 7.1 unijnego traktatu, ale daje trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji – powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. To on zgłosił wniosek w tej sprawie.

Rzecznik rządu: Żadnych sankcji nie będzie

– Te działania są niepotrzebne, bo nie ma do nich podstaw. Żadnych sankcji nie będzie – oceniła w programie „Minęła 8” rzecznik rządu Joanna...

zobacz więcej

Frans Timmermans poinformował, że Komisja Europejska daje Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności.

– Komisja jest gotowa, w konsultacji z PE i Radą, do ponownego rozważenia swojej uzasadnionej propozycji. (...) To nie jest opcja nuklearna. Prosimy teraz Radę i PE o to, co Komisja robiła przez ostatnie dwa lata: o przeanalizowanie sytuacji i zadecydowanie, czy w opinii tych dwóch instytucji istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności – powiedział na konferencji prasowej wiceszef KE.

Wcześniej Komisja Europejska analizowała ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Unijni komisarze podjęli decyzję o aktywowaniu wobec Polski art. 7 ust. 1 unijnego traktatu. Mówi on o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

KE za wykluczeniem Polski z Rady Europejskiej. „Dla dobra Polaków”

Komisja Europejska opowiedziała się za wykluczeniem Polski z Rady Europejskiej i zdecydowała o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego. Wniosek w tej...

zobacz więcej

„Nasze obawy wobec Polski pogłębiły się”

– Niestety, nasze obawy wobec Polski pogłębiły się – powiedział Frans Timmermans. Zaznaczył, w Polsce przyjęto ustawy dotyczące sądownictwa, które „poważnie zagrażają” niezależności wymiaru sprawiedliwości.

– Dotyka to całej struktury wymiaru sprawiedliwości – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, KRS, prokuratury i krajowej szkoły sądownictwa – zaznaczył. Jak dodał, władza wykonawcza i ustawodawcza mają możliwość ingerowania w funkcjonowanie tych instytucji. – Niezależność wymiaru sprawiedliwości staje pod znakiem zapytania – dodał.

Projekt decyzji Komisji Europejskiej: uruchomić artykuł 7. przeciwko Polsce

Jest projekt decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu przeciwko Polsce artykułu 7. unijnego traktatu – dowiedziało się nieoficjalnie Polskie...

zobacz więcej

„Jesteśmy gotowi do dialogu”

– Jesteśmy gotowi do dialogu z polskim rządem – dodał Timmermans. Jednak obecnie – jak powiedział – „sygnały” w sprawie praworządności płynące od nowego polskiego rządu są takie same jak od poprzedniego. Timmermans był pytany na konferencji prasowej, czy nie obawia się, że decyzja KE wzmocni nastroje antyunijne w Polsce i czy nie skorzystają na tej decyzji kraje trzecie, które nie chcą, by Polska miała silną pozycję w UE.

– Robimy to dla Polski, dla polskich obywateli. Każdy obywatel każdego kraju w UE ma prawo do niezależnego sądownictwa – zaznaczył wiceprzewodniczący KE. Podkreślił, że nie jest naiwny i że „niektórzy będą próbowali sprzedać decyzję KE jako atak na naród polski, na polskich obywateli”.

– Byliśmy świadkami takich manipulacji wcześniej. Jednak jako strażniczka traktatów KE ma obowiązek podjęcia działań, jeśli ustalimy, że praworządność jest zagrożona. To nasz obowiązek – powiedział Timmermans.

Zauważył, że „jednak do chwili obecnej sygnały poprzedniej i obecnej ekipy są takie same. Są przekonani, że muszą zrealizować te zmiany, by zreformować system sądownictwa” – zaznaczył Timmermans. – Ale – jak mówił – jeśli podejmuje się decyzję o reformie, to trzeba stosować się do konstytucji i przestrzegać prawa UE – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej