RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rzecznik rządu: Żadnych sankcji nie będzie

– Te działania są niepotrzebne, bo nie ma do nich podstaw. Żadnych sankcji nie będzie – oceniła w programie „Minęła 8” rzecznik rządu Joanna Kopcińska, pytana o ewentualne uruchomienie wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Projekt decyzji Komisji Europejskiej: uruchomić artykuł 7. przeciwko Polsce

Jest projekt decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu przeciwko Polsce artykułu 7. unijnego traktatu – dowiedziało się nieoficjalnie Polskie...

zobacz więcej

Dziś Komisja Europejska ma podjąć decyzję, czy wobec Polski zostanie uruchomiony art. 7 unijnego traktatu. Jeżeli tak się stanie, wniosek stwierdzający zagrożenie dla rządów prawa w Polsce zostanie wysłany do krajów członkowskich. By został zaakceptowany, muszą go poprzeć 22 państwa, za zgodą Parlamentu Europejskiego.

Sprawę uruchomienia ewentualnych sankcji dla Polski komentowała w programie „Minęła 8” Joanna Kopcińska, rzecznik rządu. – Komisja Europejska ma prawo podjąć na własną odpowiedzialność takie działania [uruchomienie art. 7 TUE - przy. red.], ale one są niepotrzebne. Niepotrzebne, bo nie ma do tego podstaw. Nie będzie sankcji, bo o sankcjach tu nie można mówić, to jest wprowadzanie w błąd – powiedziała.

Dodała, że nie tylko Węgrzy mówią, że zagłosują przeciwko sankcjom. – Jeszcze raz podkreślam – naprawdę nie ma podstaw z tego względu, że zarówno w ustawie o Sądzie Najwyższym, KRS czy ustroju sądów powszechnych wiele elementów zostało zmienionych i tak naprawdę nie słyszymy konkretnych zarzutów – powiedziała.

Podkreśliła, że polski rząd nie lekceważy „słów, które płyną ze strony Komisji Europejskiej o możliwych ewentualnych zagrożeniach w Polsce”.

– Dobrze byłoby nie upolityczniać tej sprawy. Być może Komisja Europejska chce się podzielić odpowiedzialnością szerszą zarówno z Radą, jak i Parlamentem Europejskim. Byłoby lepiej tam, gdzie istnieją w ocenie KE wątpliwości do tego, czy Polskie prawo jest zgodne z prawem unijnym, by kierować takie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – podsumowała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej