RAPORT

Pogarda

Machlojka z choinką? Włoskie służby badają sprawę „łysego drapaka”

Sprowadzenie i zainstalowanie choinki kosztowało niemal 50 tys. euro (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)
Sprowadzenie i zainstalowanie choinki kosztowało niemal 50 tys. euro (fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Najnowsze

Popularne

Do włoskiego Trybunału Obrachunkowego, czyli odpowiednika polskiej Najwyższej Izby Kontroli, trafiła sprawa choinki, która stanęła na placu Weneckim w Rzymie. Organizacja konsumencka Codacons zapytała, czy doszło do nadużyć przy wyborze i instalacji drzewka, które wyschło przed świętami i doczekało się nazwy „łysy drapak”.

Watykan: Rzymianie i turyści podziwiają choinkę z Polski

Imponująca, kształtna, piękna – tak rzymianie i turyści mówią o polskiej choince stojącej na placu Świętego Piotra. Niektórzy Polacy przyznają, że...

zobacz więcej

Rzymska choinka stała się nie tylko przedmiotem żartów, ale wręcz tematem narodowej debaty. Igły zaczęły w niej opadać zaraz po zapaleniu lampek 8 grudnia. Niecałe dwa tygodnie później eksperci uznali, że świerk wysechł i nie ma już dla niego nadziei, bo nie ma korzeni. Zostały one obcięte przed transportem i to w tym specjaliści dopatrują się przyczyn obecnego stanu rzeczy.

Z kasy miejskiej na instalację i udekorowanie drzewka, przywiezionego z Trydentu na północy Włoch, wydano prawie 50 tys. euro. Codacons złożyła w związku z tym wniosek o sprawdzenie wszystkich okoliczności wyasygnowania tej sumy oraz tego, czy nie narażono na straty budżetu miasta.

Aktywiści zażądali również usunięcia wysuszonej choinki z placu Weneckiego, argumentując, że stanowi ona „haniebny spektakl, na który patrzą mieszkańcy i turyści” i że całkowicie bezużytecznie wydano na nią publiczne pieniądze. Ratusz oświadczył, że nie zastąpił drzewka innym.

Prasa odnotowuje, że nowym zwyczajem rzymian są „pielgrzymki” na plac, gdzie fotografują najsmutniejsze drzewko tych świąt.

Media przeciwstawiają „łysemu drapakowi” polski świerk z okolic Gołdapi, który ustawiono na placu św. Piotra w darze dla papieża Franciszka. Choinka, jak się podkreśla, jest gęsta, zielona i bardzo dobrze się trzyma mimo wielodniowego transportu. Dziennik „Il Messaggero” wskazuje, że jej doskonały stan to efekt troski polskich leśników, którzy przygotowali ją odpowiednio do drogi i cały czas czuwali nad nią w trakcie transportu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej