RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Projekt decyzji Komisji Europejskiej: uruchomić artykuł 7. przeciwko Polsce

Teraz wszystko zależy od przebiegu dyskusji na posiedzeniu komisarzy (fot. arch. PAP/EPA)
Teraz wszystko zależy od przebiegu dyskusji na posiedzeniu komisarzy (fot. arch. PAP/EPA)

Jest projekt decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu przeciwko Polsce artykułu 7. unijnego traktatu – dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Dokument trafi jutro na posiedzenie Komisji, ale to komisarze podejmą ostateczną decyzję.

Wiceszef MSZ: Artykuł 7 jest niepotrzebny, gdyż buduje napięcia polityczne

Wiceminister spraw zagranicznych, Konrad Szymański stwierdził, że napięcia polityczne spowodowane dyskusjami o wcieleniu w życie art. 7 Traktatu UE...

zobacz więcej

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wahał się w ostatnich dniach. Wątpliwości nie miał wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Jeszcze dziś były pomysły rozmowy Brukseli z Warszawą, ale nie zostały zrealizowane. Wtedy szef Komisji Europejskiej miał zdecydować, że nadszedł czas na uruchomienie artykułu 7. unijnego traktatu. Chodzi o pierwszy etap. Nie dotyczy on sankcji, ale przewiduje wysłanie wniosku do krajów członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Teraz wszystko zależy od przebiegu dyskusji na posiedzeniu komisarzy, choć z dotychczasowych ustaleń wynika, że Komisja zamierza uruchomić artykuł 7. Jeżeli tak się stanie, wniosek stwierdzający zagrożenie dla rządów prawa w Polsce zostanie wysłany do krajów członkowskich. By został zaakceptowany, muszą go poprzeć 22 państwa, za zgodą Parlamentu Europejskiego.

źródło:

Zobacz więcej