Prokuratura wystawiła wniosek o tymczasowe aresztowanie senatora Koguta

Prokuratura Krajowa kieruje do marszałka Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta; w razie jej uzyskania senator PiS usłyszy zarzuty ws. trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym - poinformowała rzeczniczka PK Ewa Bialik. Wieczorem Beata Mazurek poinformowała, że senator został zawieszony w prawach członka partii.

Senator Kogut o akcji CBA: to atak na mnie i fundację

Komuś przeszkadza, że pomagam ludziom; to atak na mnie i na fundację od 20 lat pomagającą ludziom niepełnosprawnym, to mój komentarz – powiedział...

zobacz więcej

Prokuratura, wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, stwierdziły, że materiał dowodowy zebrany w sprawie „uzasadnia skierowanie do Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej (Stanisława Karczewskiego - PAP) – zgodnie z Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz przepisów Kodeksu postępowania karnego – wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora RP Stanisława Koguta, którego nazwisko pojawia się w związku z korupcyjnym działaniem zatrzymanych rano osób” – podano w komunikacie PK.

– W przypadku wyrażenia takiej zgody prokuratura zobowiązana przepisami Kodeksu postępowania karnego ogłosi senatorowi zarzuty popełnienia trzech przestępstw o charakterze korupcyjnym – podkreśliła PK. Według prokuratury Kogut miał „wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie”.

Darowizna na osoby niepełnosprawne

W zamian za to – czytamy w komunikacie PK – „senator miał przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych”, przy czym połowa tych pieniędzy „została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu”.

CBA znów zatrzymuje za korupcję, w tym syna senatora

CBA zatrzymało 4 osoby, w tym syna senatora z Małopolski, szefa jednego z funduszy handlujących nieruchomościami, a także prezesa Małopolskich...

zobacz więcej

Prokuratura chce też postawić Kogutowi zarzut przyjęcia korzyści majątkowej o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych „w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym", na mocy której „krakowska firma miała otrzymać 4 miliony 400 tysiące złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie”. Trzeci zarzut dotyczy z kolei „pośrednictwa przy załatwianiu sprawy penitencjarnej skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą”.

Według prokuratury Kogut miał „pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary przez skazanego na lżejszy system półotwarty w zamian za korzyść majątkową o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych w postaci wyposażenia oświetlenia obiektów sportowych należących do Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym”.

Kogut: czuję się niewinny

Komentując stanowisko prokuratury senator PiS oświadczył, że czuje się niewinny i zapowiedział, że sam zrzeknie się immunitetu. Zapewnił, że stawi się na każde wezwanie, aby wyjaśnić sytuację.


We wtorek wieczorem Beata Mazurek, rzeczniczka PiS, poinformowała, że senator został zawieszony w prawach członka PiS. – W związku z informacjami, które pojawiły się w sprawie senatora Stanisława Koguta, zapadła decyzja o jego zawieszeniu w prawach członka partii – powiedziała Mazurek.

Amerykański senator brał łapówki za załatwianie wiz dla kochanek kolegi?

Amerykański senator Robert Menendez jest oskarżony o pomoc w załatwieniu wiz kochankom swojego przyjaciela. W zamian miał otrzymać od niego niemal...

zobacz więcej

Wcześniej, przed południem, Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu pięciu osób w związku z własnym śledztwem w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych. Wśród zatrzymanych jest wiceprezes zarządu małopolskiej fundacji Grzegorz K. – syn senatora PiS. Jak przypominają media, Grzegorz K. był już skazany w 2010 r. – za ustawianie meczów piłkarskich.

Senator Kogut prowadzi w Stróżach (woj. małopolskie) jako prezes zarządu Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Według danych ze strony, w ramach struktur fundacji działają m.in. Hospicjum im. Chrystusa Króla - stacjonarne i domowe; ośrodek rehabilitacyjny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane; ośrodek sportowo-rehabilitacyjny; Warsztaty Terapii Zajęciowej; Zakład Aktywności Zawodowej; Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne im. Ojca Pio.

źródło:

Zobacz więcej