Cztery osoby zginęły w katastrofie samolotu An-2 na północy Rosji

Samolotem lecieli m.in. pracownicy lokalnego oddziału MSW (fot. PAP/EPA/RUSSIAN EMERGENCY MINISTRY PRESS / HANDOUT)

Cztery osoby zginęły w katastrofie samolotu An-2, który we wtorek runął na ziemię przy starcie z lotniska w Narjan-Marze, stolicy Nienieckiego Okręgu Autonomicznego (NOA) na północy Rosji – poinformowały władze obwodu archangielskiego.

Katastrofa samolotu w Rosji. 6 osób nie żyje, przeżyła tylko 4-letnia dziewczynka

Sześć osób zginęło w katastrofie samolotu Let L-410 w Kraju Chabarowskim – poinformował w środę sztab na miejscu wypadku. Zginęli dwaj piloci i...

zobacz więcej

Samolot wykonywał rejs z Narjan-Maru do miejscowości Charuta. Na jego pokładzie znajdowało się 11 pasażerów i dwóch członków załogi. Cztery osoby zginęły, a dziewięć odniosło obrażenia różnego stopnia. Jedną z ofiar jest dziecko.

Po upadku na ziemię nie doszło do wybuchu paliwa.

Według służb prasowych NOA samolotem lecieli pracownicy lokalnego oddziału MSW i szef okręgowego kompleksu rolno-przemysłowego. Cytowany przez agencję TASS ekspert syberyjskiego instytutu lotnictwa Aleksiej Sierioznow uważa, że mogą być dwie przyczyny katastrofy: An-2 mógł spaść z powodu przeciążenia lub awarii silnika przy starcie wskutek złego przygotowania maszyny do lotu.

Komitet Śledczy, który wszczął śledztwo, nie wyklucza też złej pogody jako przyczyny wypadku.

– Jeśli samolot stracił stabilność podczas startu, a silnik nie był wystarczająco rozgrzany, moc jego spadła i samolot runął na ziemię – dodał Sierioznow, nie wykluczając, że wystąpiły obie przyczyny jednocześnie.

W portalach społecznościowych pojawiły się nagrania przedstawiające moment, gdy po starcie maszyna skręca w prawo i nurkuje z wysokości kilkuset metrów.

źródło:

Zobacz więcej