Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Nie ufam temu wyrokowi i sędziemu Tulei”

– Nie ufam temu wyrokowi, nie ufam sędziemu Tulei – powiedział Marek Jakubiak, poseł Kukiz 15. – Sędzia Tuleya okazał się niezależny, niezawisły w swoich sądach – odpowiedział Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej. Politycy w programie „Minęła 8” rozmawiali o uchyleniu przez Tuleję decyzji prokuratury ws. głosowania nad ustawą budżetową w sali kolumnowej w grudniu 2016 r.

Kolejna polityczna decyzja sędziego Tulei. Tym razem ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej

Znany warszawski sędzia Igor Tuleya uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 r.

zobacz więcej

– Nie ufam temu wyrokowi, nie ufam sędziemu Tulei. Wielkim błędem sądu było wyznaczenie go do tej sprawy. Pan Tuleya, nie mam żadnych wątpliwości, jest w zasadzie sędzią z konotacjami politycznymi. Mamy zdjęcia w Internecie – siedzi w kawiarni z posłami Platformy Obywatelskiej. To błędne postrzeganie apolityczności sędziowskiej. Sędzia powinien się daleko trzymać od polityki – powiedział Marek Jakubiak, poseł Kukiz ’15.

Z tą opinią nie zgodził się Mieczysław Augustyn, senator Platformy Obywatelskiej. – Sędzia Tuleya okazał się niezależny, niezawisły w swoich sądach. Odsyła do ponownego zbadania to, co w naszym przekonaniu wskazywało na łamanie prawa w dniach grudniowych. To tylko pokazuje, że my mieliśmy rację – powiedział.

– Tuleya jest osobą znaną ze swoich różnych zaangażowań i zazwyczaj korzysta z każdej możliwej okazji, żeby obozowi, którego nie lubi, w tym wypadku, Prawu i Sprawiedliwości, tymi swoimi decyzjami i postanowieniami, by wykazać swoja niechęć do obozu rządzącego. Jest to oczywiście jawnie sprzeczne z bezstronnością i niezawisłością sądu i pokazuje, że nasza reforma wymiaru sprawiedliwości idzie w dobrym kierunku – stwierdził Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Prezes PiS o blokadzie w Sejmie: nie damy się sterroryzować, uchwalimy budżet

– Sytuacja w Sejmie jest już znana z III RP; tak postępowała Samoobrona – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Nie damy się...

zobacz więcej

O uchyleniu decyzji poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński. Dodał, że z przekazanych mu informacji wynika, że sąd odroczył sporządzenie pisemnego uzasadnienia tej decyzji.

Warszawska prokuratura okręgowa w sierpniu poinformowała, że zdecydowała o umorzeniu śledztwa z powodu braku znamion czynów zabronionych oraz niepopełnienia czynów wskazanych w zawiadomieniach.

Postępowanie w tej sprawie prowadzone było od 19 grudnia zeszłego roku. Dotyczyło przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych. Zawiadomienie w tej sprawie złożyły m.in. PO i Nowoczesna.źródło:
Zobacz więcej