Maleje śmiertelność na polskich drogach

W tym roku liczba zabitych może spaść poniżej 3 tys. (fot. PAP/Jan Dzban)

Plaga polskich dróg, jaką jest wysoka śmiertelność wskutek wypadków, słabnie – informuje „Rzeczpospolita”. W tym roku ma być około mniej zabitych w wypadkach. Eksperci wskazują, że to m.in. efekt kontroli i fotoradarów.

Samochód z impetem wjechał w budynek. Kierowca był „pod wpływem”

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy na warszawskim Mokotowie, gdzie w sobotni poranek samochód osobowy z impetem wjechał w budynek. Na szczęście...

zobacz więcej

Do listopada życie na drogach straciło o 254 osoby mniej niż w takim samym okresie zeszłego roku – wynika z danych Komendy Głównej Policji

– To, co uznaliśmy za porażkę minionego roku, czyli bezpieczeństwo na drogach, w obecnym wygląda znacznie lepiej. Liczba osób, które zginęły w wypadkach, zmniejszyła się o blisko 10 proc. To w dużej mierze efekt policyjnych działań – podkreśla komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Jeśli utrzyma się spadkowy trend – a wszystko na to wskazuje – tegoroczny bilans zabitych nie przekroczy 3 tys. W zeszłym roku było ich 3026. Eksperci oceniają, że ważną rolę w dyscyplinowaniu kierowców odegrały powracające na drogi fotoradary.

– Powrót tych urządzeń, wzmożone kontrole policji, a także rozbudowa nowoczesnej infrastruktury drogowej, rowerowej i pieszej oraz kampanie edukacyjne skierowane do wszystkich uczestników ruchu drogowego, realizowane także przez nas, wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa – tłumaczy Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego.

źródło:
Zobacz więcej