Pierwsze zmiany w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego

Joanna Kopcińska, Marek Suski i Michał Dworczyk, to pierwsze nowe twarze powołane przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Ministrów. O zmianach w składzie Rady Ministrów poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Ministrowie rozwoju i finansów? „Są już znani; to dwie osoby, które mnie odciążą”

– Kandydaci na szefów resortu rozwoju i finansów są już znani, ale najpierw porozmawiamy o nich na najwyższym szczeblu kierownictwa politycznego –...

zobacz więcej

Posłanka PiS Joanna Kopcińska zastąpi Rafała Bochenka na stanowisku rzecznika rządu. Dotychczasowy rzecznik pozostanie w kancelarii premiera jako podsekretarz stanu.

– Pani rzecznik jest posłem ziemi łódzkiej, jest również członkiem specjalnej komisji sejmowej ds. badania nieprawidłowości Amber Gold. Jest bardzo aktywnym działaczem społecznym i bardzo się cieszę, że pani minister będzie rzecznikiem rządu – mówił Morawiecki. Dodał, że formalnie zmiany wejdą wżycie od wtorku.

Kopcińska dziękowała premierowi za zaufanie. – To ogromne wyzwanie. Do nowego zadania podchodzę odpowiedzialnie, liczę na współpracę, pragnę korzystać z wiedzy, doświadczenia ministra Rafał Bochenka. Bardzo dziękuję za to, co pan robił i liczę, że będę mogła na co dzień korzystać z pańskiej wiedzy – oświadczyła Kopcińska.

– Panie premierze melduję gotowość do pracy moją i pana ministra Bochenka; Centrum Informacyjne Rządu jest do pana i państwa dyspozycji. Będę bardzo ciężko pracowała, aby nasz kraj, nasza ojczyzna była dumna z tego, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości – dodała Kopcińska.


Premier: Kandydaci na szefów resortu rozwoju i finansów są już znani

„Nie będziemy działać pod pistoletem, jesteśmy krajem, który ma prawo się reformować”

Premier Mateusz Morawiecki był gościem programu „Gość Wiadomości”.

zobacz więcej

Marek Suski szefem gabinetu politycznego premiera

Marek Suski będzie szefem gabinetu politycznego premiera - poinformował szef rządu. Formalnie Suski, dotąd wiceszef klubu parlamentarnego PiS i członek m.in. sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, obejmie nowe obowiązki we wtorek.

Morawiecki wyraził radość z dołączenia Suskiego do kancelarii premiera. Podziękował też Elżbiecie Witek, która pełniła tę funkcję w gabinecie Beaty Szydło. Witek wcześniej w poniedziałek została odwołana przez prezydenta ze stanowiska ministra-członka Rady Ministrów.

– Bardzo dziękuję, panie premierze, za zaufanie, postaram się ze wszystkich sił pracować dla dobra Polski, mam nadzieję, że będę potrafił swoją pracą przysłużyć się do tego, żeby w naszej ojczyźnie było lepiej – powiedział Suski.

Zadeklarował „ciężką pracę i otwartość na współpracę z mediami”. – Bo rzeczywiście chcemy pokazywać, co rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie robił, a jestem przekonany, że będzie to bardzo wiele dobrych rzeczy – powiedział Suski.

Michał Dworczyk szefem KPRM

Dotychczasowy wiceminister obrony Michał Dworczyk został powołany na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował Mateusz Morawiecki. Dworczyk zastąpi na tym stanowisku Beatę Kempę.

– Chciałem bardzo serdecznie podziękować pani minister Beacie Kempie, która zostaje w randze sekretarza stanu i będzie pełniła bardzo ważne funkcje dalej w KPRM. Na to miejsce zdecydowałem się powołać pana Michała Dworczyka, posła ziemi wałbrzyskiej. Pan minister obejmie jutro funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – powiedział premier na konferencji prasowej.

Dworczyk podziękował premierowi oraz „ścisłemu kierownictwu politycznemu partii za zaufanie, którym został obdarzony”. – Ta funkcja to wielki zaszczyt, ale przede wszystkim to jest wyzwanie i zobowiązanie do służby na rzecz Rzeczpospolitej. Z całym zespołem współpracowników zrobimy wszystko, żeby Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewniła sprawne działanie i sprawną obsługę rządu – powiedział Dworczyk.

Przed tygodniem prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego, w którym dotychczasowa premier Beata Szydło objęła funkcję wicepremiera. Morawiecki pozostał ministrem rozwoju i finansów, nie zmienili się również pozostali ministrowie.

Nieoficjalne zapowiedzi medialne mówiły, że w poniedziałek może dojść do zmian na stanowiskach ministrów w kancelarii premiera – szefa KPRM, szefa gabinetu politycznego premiera i szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Morawiecki powiedział w sobotę w TVP Info, że wraz z kierownictwem politycznym przygląda się pracy wszystkich ministrów, a z początkiem roku, na drugą część kadencji, zaproponowane zostaną pewne zmiany w rządzie.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w zeszłym tygodniu, czy dojdzie do rekonstrukcji rządu i kiedy możemy się jej spodziewać, odparł: – Jestem niemalże pewien, że to będzie na początku przyszłego roku. W ocenie prezesa PiS, „zmiany będą dosyć głębokie”.

źródło:

Zobacz więcej