RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Policja kupiła kamery do mundurów. Trzy rodzaje

Uruchamiamy pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Już dziś na ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery. Natomiast jeszcze przed świętami kamer zaczną używać funkcjonariusze z garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego. Dla mnie to symbol modernizacji służb mundurowych - powiedział minister Mariusz Błaszczak w Komendzie Stołecznej Policji.

„Kamera! Akcja!”. Rewolucja w policji. Funkcjonariusze będą nosić kamery na mundurach

– Od jesieni część policjantów będzie testować kamery na mundurach – zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak mówił w poniedziałek w...

zobacz więcej

Zakupiono trzy typy kamer do mundurów: z wyświetlaczem, bez wyświetlacza i z podglądem online. Trzy garnizony otrzymają dwa typy kamer – poinformowała dziś zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Helena Michalak.

Do końca roku policjanci mają zostać wyposażeni w kamery umieszczane na mundurach. Kamery, w ramach pilotażu, najpierw trafią do policjantów w Dolnośląskiem i Podlaskiem oraz do stołecznego garnizonu.

– Kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje. Również będzie pozwalał na ustalenie daty i godziny interwencji – opisała Michalak.

Szef MSWiA przypomniał, że od początku tego roku obowiązuje Program modernizacji służb mundurowych. - To są konkretne pieniądze - 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat. Z tych środków kupujemy nowoczesny sprzęt m.in. takie jak te kamery na mundury - zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że wprowadzając program pilotażowy polscy policjanci korzystali z doświadczeń funkcjonariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Włoch. - Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań - powiedział szef MSWiA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej