140-kilogramowa baba. W Mediolanie upieczono największe na świecie świąteczne ciasto

Tradycja wypieku panettone narodziła się właśnie w Mediolanie (fot. Astrid Stawiarz/Getty Images for Housing Works)

Największe na świecie włoskie świąteczne ciasto, panettone, serwowano w niedzielę w Mediolanie. Baba o wysokości ponad 2 metrów, ważąca 140 kilogramów została pokrojona na 1400 kawałków, którymi częstowano w słynnym pasażu handlowym, Galerii Wiktora Emanuela II.

Mikołaj w szaliku. Kibice angażują się w pomoc

Święta to czas kiedy obdarowujemy prezentami najbliższych, ale wyzwalają w nas potrzebę pomocy innym, o czym świadczy ogromna popularność choćby...

zobacz więcej

Ciasto przygotowano pod patronatem władz miejskich z 69 kilogramów mąki, 10 kilogramów zaczynu, 15 kilogramów żółtek, 27 kilogramów masła, 18 kg cukru i takiej samej ilości rodzynek oraz 11 kilogramów skórki pomarańczowej. Prace nad wypiekiem trwały cztery dni.

W prezentacji kandydującego do księgi rekordów Guinnessa najbardziej znanego włoskiego przysmaku na Boże Narodzenie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Giuseppe Salą. To on ukroił pierwszy kawałek; aby to zrobić, musiał wejść na drabinę. W czasie uroczystości w galerii, nazywanej najpiękniejszym salonem Mediolanu, przypomniano, że tradycja wypieku panettone narodziła się właśnie w tym mieście.

– To wielki symbol jakości, pochodzący z Mediolanu – powiedział prezes miejscowej izby handlu i usług Carlo Sangalli. – Panettone jest znane na całym świecie i zasługuje na to, by tak jak pizza otrzymało unijny certyfikat gwarantowanej tradycyjnej specjalności – dodał. W całych Włoszech przed świętami w sklepach, cukierniach i piekarniach sprzedaje się miliony tych ciast.

źródło:

Zobacz więcej