Końskie: 12 osób w szpitalu z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla

Na miejsce, oprócz pogotowia, pojechali także strażacy (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

12 osób - w tym dwoje dzieci - w Końskich (Świętokrzyskie) trafiło w sobotę wieczorem na obserwację do szpitala, po tym gdy w jednym z mieszkań doszło do ulotnienia się tlenku węgla – poinformowali strażacy.

15-latek śmiertelnie zatruł się tlenkiem węgla

15-letni chłopiec zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów jednorodzinnych w Tczewie. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w bloku przy ul. Armii Krajowej. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, do strażaków dotarła informacja o zasłabnięciu podczas kąpieli w jednym z mieszkań 9-letniego chłopca.

– Gdy przybyli na miejsce, chłopcem zajmowali się już ratownicy pogotowia - odzyskał on przytomność. Sprawdzono mieszkanie na obecność tlenku węgla. Przyrządy wykazały 100 ppm - to duże stężenie – opisywał strażak. Strażacy sprawdzili też mieszkania w całym pionie tej klatki schodowej - wszędzie występowało stężenie tlenku węgla w granicach 100-150 ppm. Zdecydowano o przewiezieniu na obserwację do szpitala 12 osób - 10 dorosłych i dwójki dzieci.

W mieszkaniach znajdowały się piecyki gazowe. Strażacy przewietrzyli pomieszczenia. Zagrożenia nie wystąpiło w mieszkaniach innych klatek bloku.

Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, ma silne własności toksyczne. Jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, dlatego nie da się go wyczuć. Tlenek węgla blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co może spowodować śmierć przez uduszenie.

źródło:

Zobacz więcej