Kopalnia „Wujek” odznaczona medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”

Informację o odznaczeniu przekazał w TVP Info minister Antoni Macierewicz (fot. PAP/Dominik Gajda)

Minister obrony narodowej zdecydował o przyznaniu Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” medalu „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. W Katowicach obchodzono w sobotę 36. rocznicę pacyfikacji tej kopalni w czasie stanu wojennego.

Górnik z „Wujka”: nie było bezpośredniego zagrożenia życia milicjantów

zobacz więcej

Informację o odznaczeniu przekazał w TVP Info minister Antoni Macierewicz, który mówił, że kopalnia „Wujek” została odznaczona za działanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, za walkę o jej niepodległość. 16 grudnia 1981 roku doszło do krwawej pacyfikacji kopalni. Kilka minut po godzinie 8.00 teren „Wujka” szczelnie otoczyła milicja, do której później dołączyło wojsko.

Po wezwaniu strajkujących do rozejścia się, użyciu armatek wodnych i wyrzutni gazu rozpoczął się szturm na kopalnię. Na teren zakładu wjechały czołgi i wozy bojowe, taranując ogrodzenie. Strajkujący górnicy próbowali się bronić między innymi przy użyciu metalowych prętów. Stawiali też pospiesznie barykady. Największy dramat rozegrał się około 12.30, gdy do akcji pacyfikacyjnej skierowano pluton specjalny ZOMO. Funkcjonariusze wyposażeni w pistolety maszynowe zabili sześciu górników. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł potem do dziewięciu - trzech rannych zmarło w szpitalu. Obrażenia odniosło ponad 20 osób.

Procesy przeciwko sprawcom masakry ruszyły dopiero w latach 90. Ostatecznie w 2008 roku zapadł prawomocny wyrok, skazujący 14 byłych zomowców z plutonu specjalnego, którzy brali udział w pacyfikacji kopalń „Wujek” i „Manifest Lipcowy”. Sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zbrodni komunistycznej. Otrzymali od 3,5 do 6 lat więzienia. W 2009 roku, po 28. latach od masakry, Sąd Najwyższy ostatecznie utrzymał wyrok w mocy.

źródło:
Zobacz więcej