Łapiński o SN i KRS: Zachowano te zapisy, na których zależało prezydentowi

Teraz nowela ustawy o KRS i ustawa o SN trafią do prezydenta (fot. Flickr/David Berkowitz)

– Prace nad prezydenckimi ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa śledzili ministrowie prezydenta; w ich ocenie zostały zachowane kwestie, na których prezydentowi zależało – powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Karczewski: sądy będą lepiej działać; Klich: wysadzenie wolnych sądów w powietrze

– Wymiar sprawiedliwości będzie lepiej funkcjonował niż do tej pory – mówi o przyjęciu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa ...

zobacz więcej

W piątek wieczorem Senat przyjął bez poprawek nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawy czekają na podpis prezydenta.

Łapiński w radiowej Trójce przypomniał, że prace w Sejmie i Senacie śledzili prezydenccy ministrowie. – Z tego, co mówią ministrowie, zostały zachowane te kwestie, na których prezydentowi zależało: obiektywne kryteria przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, multipartyjny charakter wyboru sędziów do KRS, izba dyscyplinarna w SN, ławnicy w SN, skarga nadzwyczajna – wymieniał.

Jak dodał, uchwalone ustawy nie nadają też uprawnień Prokuratorowi Generalnemu, które przewidywały zawetowane w lipcu ustawy. – Teraz sytuacja jest zupełnie inna – ocenił. – Tych rzeczy, z powodu których prezydent wetował ustawy w lipcu, nie ma – zaznaczył Łapiński.

Zdaniem prezydenckiego rzecznika „rytuałem” opozycji jest apelowanie do prezydenta o weto. – Mam wrażenie, że opozycja apelowała do prezydenta, żeby zawetował swoje ustawy już w momencie ich składania – podkreślił.

– Jak podpisy będą, to będą wtedy przesądzone – powiedział Łapiński, pytany o to, czy prezydent podpisze ustawy o sądownictwie.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o SN

Senatorowie przyjęli prezydenckie ustawy reformujące sądownictwo. Chodzi o regulację o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie ustawy...

zobacz więcej

Ustawa o SN przyjęta przez Senat bez poprawek

Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat.

W Sądzie Najwyższym powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Senat przyjął nowelizację ustawy o KRS

Senatorowie przyjęli prezydenckie ustawy reformujące sądownictwo. Chodzi o regulację o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Obie ustawy...

zobacz więcej

Nowelizacja ustawy o KRS bez poprawek

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów – głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Sejm uchwalił ustawę przed tygodniem. Przepisy o KRS – oraz nowa ustawa o SN – zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

Teraz nowela ustawy o KRS i ustawa o SN trafią do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego (po jej podpisaniu lub przed).

źródło:
Zobacz więcej